Гірські масиви. Озера. Водоспади

ВОДОСПАДИ

Драгобратський водоспад

Його висота сягає семи метрів. Піша прогулянка до  нього займає близько чотирьох годин. Дорога до Драгобратського водоспаду пролягає через вершину гори Стіг. Поблизу розташовуються Жандарм і Близниця. Поруч з водоспадом простягається Герешаска - красиве гірське невелике озеро з холодною прозорою водою.

 

 

Водоспад Труфанець

Водоспад Труфанець - найвищий водоспад Західної України. Самий високий природний водопад Закарпаття - 36 м. Розташований вздовж траси Ясіня-Рахів, в 2 км від повороту на урочище Драгобрат. Знаходиться на струмку (потоці) Труфанець - правій притоці р. Чорна Тиса, на південно-східних схилах Свидовецького хребта. Утворений на місці виходу на поверхню стійких до руйнування пісковиків. Потік бере початок у субальпійському поясі на висоті 1720 м біля підніжжя гори Близниця. Довжина потоку - 2830 м. У лісовому поясі він частково (230 м) протікає під землею. Водоспад утворює декілька каскадів. Це один з найбільш мальовничих водоспадів каскадного типу в Українських Карпатах. Гідрологічний пам'ятник природи.

 

Водоспад в смт. Кобилецька Поляна

Висота його сягає шести метрів. Знаходиться в мальовничих околицях смт. Кобилецька Поляна, урочищі Пігов. Неподалік водоспаду в 250 м. розташована приватна садиба «Біля водоспаду».

 

 

 

 

 

Водоспад в с. Ділове

Водоспад знаходиться по одному з основних шляхів виходу на вершину гори Поп Іван Мармароський (1936 м.н.р.м.), із села Ділове вздовж потоку Білий. Висота його сягає близько чотирьох метрів.

 

 

 

 

 

 

ОЗЕРА

Апшине́ць — високогірне озеро Українських Карпатах, в межах Рахівського району Закарпатської області.

Озеро льодовикового походження, лежить на висоті 1487 мнад р. м, на північних схилах головного хребта масиву Свидовець, на схід від гори Трояска. Входить до складу Апшинецького заказника. З озера витікає річечка Апшинець. Лежить в улоговині видовженої форми з невисоким моренним валом, на дні розлогого льодовикового кару. Північно-західна частина зайнята осоково-сфагновим болотом. Живиться переважно водами струмка, що впадає в нього із західного боку. Взимку замерзає. Дно рівне, мулисте, біля берегів трапляються валуни. У водах озера живуть лише окремі види мікроскопічних ракоподібних.

 Бребене́скул — найбільш високогірне озеро України (1801 м над рівнем моря).

Лежить у межах Рахівського району Закарпатської області, на території Чорногірського заповідного масиву (частина Карпатського біосферного заповідника). Розташоване на південно-західному схилі Чорногірського хребта, в котловині між горою Бребенескул (2035 м) і Гутин-Томнатик (2016 м). Ширина озера 28—44 м, довжина 134 м. Найбільша глибина 2,8 м. Лежить на дні льодовикового кару. Береги високі, з кам'яними осипищами. Живиться атмосферними опадами і ґрунтовими водами. Вода чиста, слабо мінералізована. Дно підвищується у східному напрямку, на глибині вкрите сірим намулом. Трапляються мікроскопічні ракоподібні. З озера витікає однойменна річка (басейн Тиси).

Бре́скул (Бре́цкул) — одне з найвище розташованих озер Українських Карпат (1750 м над рівнем моря). Лежить у межах Чорногірського заповідного масиву (частина Карпатського біосферного заповідника), у Рахівському районі Закарпатської області. Розташоване на південно-західних схилах гори Брескул (хребет Чорногора) і на південь від  Говерли. Довжина 37 м, ширина 12—15 м. Через інтенсивне заростання його розміри значно зменшились (раніше воно мало довжину 52 м і ширину 20 м). Максимальна глибина — 1,2 м. Озеро льодовикового походження. Живиться переважно атмосферними опадами, безстічне. Вода прозора, слабо мінералізована. Дно рівне, вкрите темно-сірим мулом. На берегах росте осока, подекуди пухівка піхвова. В озері трапляються мікроскопічні ракоподібні.

Ворожеска (інша назва - Тритон) - високогірне озеро в Українських Карпатах, в межах Рахівського району Закарпатської області. Озеро льодовикового походження. Лежить на висоті1460 м над р.м., в одному з льодовикових карів, на північних схилах масиву Свидовець. Складається з двох невеликих водойм. Верхнє (більше) озеро має круглу форму (діаметр95 м, площа0.7 га, глибина до4.5 м). Нижнє озеро, розташоване на15 м нижче верхнього, подовженої форми (довжина76 м, ширина28 м, площа близько0.2 га, глибина до1.9 м). Харчується водами потоку, який бере початок в сніжнику, складеному фірновим льодом, який повністю тане лише у найспекотніші роки. Вода в озері чиста, дуже прозора, температура її влітку до +12. Дно похиле, мулисте. Фауна представлена окремими видами мікроскопічних ракоподібних. Об'єкт туризму. Найближчий населений пункт - с. Чорна Тиса.

Озеро Герешаска (ін. назви - Верхньо-Герашаска, Догяска) - льодовикового походження, розташоване в Рахівському районі Закарпатської області. Лежить на південно-західному. схилі г. Догяска (1764 м) масиву Свидовець на висоті1577 м над рівнем моря. Довжина125 м, ширина110 м, площа1.2 га, глибина до1.2 м. Улоговина має форму неправильного прямокутника, обмежена широким моренним валом. Північні береги заросли осокою. Харчується переважно талими водами.

Температура води низька (у червні +10 °, +11 °), проте влітку при постійній теплій погоді прогрівається. Водоростей мало, з фауни найпоширеніші мікроскопічні ракоподібні. Об'єкт туризму.

Драгобратське (інша назва — Івор) — озеро льодовикового походження в Українських Карпатах, у масиві Свидівець. Лежить на висоті 1600 м над р. м., в улоговині видовженої форми, що серед північних схилів гори Близниці, у межах Рахівського району Закарпатської області. Довжина озера 55 м, ширина 21 м, площа 0,1 га. Глибина до 1,2 м (іноді до 1,5 м). Береги складаються з морени. Живиться ґрунтовими й атмосферними водами. Вода прозора, слабомінералізована. Дно вкрите сірим мулом. Береги заростають осокою. З іхтіофауни трапляються лише мікроскопічні ракоподібні.

Об'єкт туризму.

На північ від озера розташований гірськолижний курорт Драгобрат. Найближчий населений пункт — смт. Ясіня.

Остання зміна сторінки: 16-01-2019 13:39