Рахівщина гірська

Рахівщина унікальна за своїми природно-географічними умовами. На її території представлені від передгірних природних комплексів до субальпійських і альпійських, адже розташована вона в межах висот 280-2061 мн.р.м.

Обрамлена найвищими хребтами України – Чорногірським на сході, Свидовецьким – на півночі, і Гуцульськими Альпами (Марамороський кристалічний масив) – на півдні. Схили Свидовця і Чорногори складені карпатським флішем, що утворився внаслідок відкладання на морському дні прошарків піску і глини. Близько 120 млн. років тому ці землі вкривало Панонське (Сарматське) море. На схилах гірських масивів присутні сліди давнього зледеніння, зокрема, добре виражені льодовикові форми рельєфу – кари і морени, льодовикові озера.

Бребенєскул – найвище високогірне озеро України (1800 мн.р.м.), Герешаска, Апшинець та інші високогірні озера Свидовця і Чорногори мають високе природне, наукове та туристично-рекреаційне значення. Розміщення на території району найвищих вершин України (Говерла, Петрос, Туркул, Гутин-Томнатик, Бребенєскул,  Близниці, Поп Іван Марамороський та інш.) створили всі передумови для розвитку гірського туризму, який, до речі, почав активно розвиватися тут понад століття тому.

Добре збережені природні комплекси, великі площі букових, мішаних і хвойних пралісів, трав’яне розмаїття високогірних полонин, цілющі мінеральні води, чисті потоки та синьоокі озера Чорногори та Свидовця у сукупності формують унікальну природу Рахівщини. Значна частина цінних природних комплексів знаходиться під охороною Карпатського біосферного заповідника, завдяки чому вони входять до найцінніших екосистем Землі, виступають частиною Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і знаходяться під дією Європейського диплому.

Говерла — найвища вершина Українських Карпат, найвища точка та один із символів України. Висота  -2061 м. На схилах — форми плейстоценового зледеніння, каменепади. Бувають снігові лавини. Складається з пісковиків і конгломератів. Вкрита альпійськими луками, чагарниковими пустищами, подекуди — кам'яні осипи. Зі східного боку від вершини — один з витоків річки Прут, Прутський водоспад. Гора розташована у межах природоохоронної зони Карпатського біосферного заповідника. Популярний об'єкт літнього та зимового туризму.

Основні маршрути на Говерлу включають сходження боку урочища Козьмещик та по гребеню Чорногірського хребта, як з боку гори Петрос, так і з боку гори Пожижевська.

Бребенєскул — одна з найвищих вершин хребта Чорногора. Висота  -2035 м. Розташована посередині хребта, на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей, між вершинами Менчул (1998 м) на південному сході та Ребра (2001 м) на північному заході. Гора вкрита альпійськими і субальпійськими луками, характерні кам'яні розсипища та осипища. На захід від вершини розташоване найбільш високогірне озеро України — Бребенескул.

Петрос — гора в Українських Карпатах, у Рахівському районі Закарпатської області. Висота –2020 м. Одна з найвищих вершин гірського масиву Чорногора Піп Іван Чорногірський. З Петроса, як і з Говерли відкриваються мальовничі види на весь хребет Чорногора. Звідси краще видно Близницю і гірську гряду хребта Свидовець.

Піп Іван Чорногірський (Чорна Гора, Чорногорець) — одна з найвищих вершин Українських Карпат. Висота –2028 м. За переказами, свою назву дістала від скелі на вершині, яка нагадувала священика в рясі. На вершині — руїни польської астрономо-метеорологічної обсерваторії „Білий слон”, збудованої в 1938 році за проектом польських архітекторів. Під час другої світової війни діяльність обсерваторії було зупинено, і не відновлено до наших днів.

Піп Іван Мармароський — гора в Українських Карпатах, одна з вершин Гуцульських Альп (частина Мармароського гірського масиву). Розташована в Рахівському районі Закарпатської області, на кордоні України і Румунії. Висота1936 м. Форма вершини пірамідальна, північні та східні схили круті. Довкола гори сезонно можуть утворюватись невеликі озерця. На значних площах тут є полонини. Росте багато рідкісних рослин. Гора розташована в межах Марамороського заповідного масиву.

Близниці - дві гори у східній частині масиву Свидовець. Розташовані в межах Рахівського району Закарпатської області, між річками Чорною Тисою і Косівською. Вершини Близниці розміщені поряд і схожі за формою. Висота вищої, північної вершини1883 м, південної —1872 м. З півночі Близниці обмежені горою Драгобрат.

Близниці входять до складу природоохоронної території — Свидівецького заповідного масиву (частина Карпатського біосферного заповідника). На горах розташована ботанічна пам'ятка природи — Скелі Близниці, відома наявністю реліктових рослин, таких як білотка (едельвейс), котячі лапки карпатські, любочки несправжньокульбабові, дріада восьмипелюсткова, айстра альпійська.

Через Близницю проходить популярний туристичний маршрут «Вершинами Свидівця» — від селища Ясіня до селища Усть-Чорна (або у зворотному напрямку).

Остання зміна сторінки: 16-01-2019 16:09