Закарпатська область здійснює співробітництво у рамках Дунайської транснаціональної програми

Стан та перспективи реалізації в Україні Стратегії ЄС для Дунайського регіону розглянуто на засіданні Координаційного центру, яке відбулося 20 жовтня за головування Міністерства розвитку громад та територій України та інших профільних міністерств. 

Зокрема, йшлося про співробітництво регіонів України у рамках Дунайської транснаціональної програми.

Від Закарпатської облдержадміністрації участь у засіданні взяв заступник голови ОДА Віталій Цвігун, координатор даної Програми в області.

Зазначалося, що з метою стимулювання міжрегіональної і транскордонної співпраці Закарпатська область здійснює співробітництво в рамках Дунайської транснаціональної програми, яке передбачає залучення коштів з фондів ЄС та здійснення спільних проєктів з країнами-членами Європейського Союзу, зокрема, в рамках Європейської стратегії для Дунайського регіону.

У Закарпатській області реалізуються 4 проєкти в рамках зазначеної Програми:
- «Підтримка інновацій у Дунайському регіоні за допомогою знань та управління інтелектуальною власністю»  (KnowING IPR) (партнер проєкту–«Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської обласної ради»);
- «Danubeenergy+» - Підвищення потенціалу молодих новаторів щодо започаткування змін у сфері енергоефективності в Дунайському макрорегіоні» (партнер проєкту – ГО «Центр європейських ініціатив»); 
- «Система інформації, моніторингу та оцінки якості донних відкладів для підтримки транснаціонального співробітництва для спільного управління водними ресурсами Дунаю (SIMONA DTP2-093-2.1)» (партнер проекту ДП «Українська геологічна компанія». Закарпатська область є територією, де будуть впроваджуватись заходи в рамках проекту);
- «Проєкт технічної допомоги Європейського Союзу DTP2-064-2.1 ,,ДАРЕФФОРТ, Система прогнозування паводків та льодових явищ  в басейні річки Дунай» (партнер проєкту – Український гідрометеорологічний центр, м.Київ. Закарпатська область є територією, де будуть впроваджуватись заходи в рамках проекту).

Для перших двох проєктів у бюджетах місцевих партнерів передбачено фінансування загальною сумою 108,5 тисяч євро. Це проєкти, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності бізнесу, інвестування в соціальні інновації, розвиток енергоефективності, розбудови інституційної спроможності. Наразі очікується завершення цих проєктів та підготовка підсумкової фінансової звітності.

Однак на сьогодні невирішеною залишається ситуація щодо надання доступу Державній аудиторській службі України до електронної системи (eMS – electronic Monitoring System Дунайської транснаціональної програми) для перевірки звітів партнерів проєктів з України. Через відсутність офіційно затвердженого органу Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської обласної ради та ГО «Центр європейських ініціатив» не можуть повною мірою виконувати фінансові зобов’язання за проєктом, оскільки на відміну від усіх Європейських партнерів, не було отримано відшкодування витрат за попередні фінансові періоди та існують ризики не отримати його в наступні.

Через це існують ризики втратити усі, витрачені протягом всіх фінансових періодів, кошти, і відповідно, зупинити участь у проєкті. Така проблемна ситуація склалася у всіх інших партнерів проєктів Дунайської транснаціональної програми в Україні.

Віталій Цвігун повідомив, що на останній сесії Закарпатської обласної ради прийнято звернення до Премʼєр-міністра та Кабміну України посприяти у пришвидшенні процесу затвердження процедури звітування та здійснення аудиту українських партнерів проєктів у рамках Дунайської транснаціональної програми.

Заступник голови ОДА також наголосив, що обласна адміністрація підтримала пропозицію Мінрегіону щодо головування у 2022 році України в Стратегії Європейського Союзу для  Дунайського регіону. 

Головування в Стратегії є досить відповідальною місією для країни та передбачає реалізацію комплексу завдань з інформаційно-аналітичного забезпечення, організації низки тематичних заходів та взяття відповідних зобов’язань Урядом країни, в тому числі фінансових.

Довідково: Дунайська транснаціональна програма є фінансовим інструментом ЄС з реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону, участь у якій відкрила українським партнерам можливість отримати доступ до фінансових ресурсів у розмірі 5 мільйонів євро для впровадження спільних з партнерами з ЄС проектів на території Дунайського регіону. 

Українська частина Дунайського регіону охоплює Одеську, Івано-Франківську, Чернівецьку та Закарпатську області.
 

Остання зміна сторінки: 21-10-2020 11:42