За круглим столом обговорено питання протидії домашньому насильству

18 лютого 2020 року відбулося засідання за круглим столом під головуванням заступниці голови обласної державної адміністрації Ольги Травіної з вирішення проблемних питань протидії домашньому насильству, зокрема, створення притулків (шелтерів) для осіб, постраждалих від домашнього насильства. Участь у нараді взяли керівники та фахівці департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, вищого навчального закладу „Ужгородський національний університет”, Служби у справах дітей облдержадміністрації, Головного управління Національної поліції України у Закарпатській області, департаменту з питань охорони здоров’я облдержадміністрації, Закарпатського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, а також представники громадських організацій та формувань.

Директор департаменту соціального захисту населення Михайло Петрішка  ознайомив присутніх зі станом справ в області щодо протидії та запобіганню домашньому насильству, озвучив проблеми, які виникають в роботі, зокрема щодо створення притулків.

Директор Закарпатського центру гендерної освіти при державному вищому навчальному закладі „Ужгородський національний університет” Маряна Колодій зосередила увагу присутніх на порядку взаємодії всіх суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству,  потребу у проведенні навчань відповідних фахівців для роботи як із жертвами, так і з кривдниками, а також підтвердила, що в області є потреба у створенні спеціалізованого закладу та запропонувала ініціативній групі відвідати такий заклад у Вінниці або Василькові Київської області.

Старший інспектор ВДОП управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції України у Закарпатській області Діана Шемет та фахівці групи оперативного реагування з питань домашнього насильства (ПОЛІНА) розповіли про проблеми в роботі поліції та пропозиції щодо їх вирішення.

Директор Закарпатського обласного центру соціально-психологічної допомоги Олександра Мельничук озвучила пропозиції щодо створення притулку в  місті Ужгород із залученням міжнародних донорів.

Свої пропозиції щодо покращення роботи висловили також представники громадських організацій та формувань.

Ольга Травіна озвучила свої пропозиції, звернула увагу всіх присутніх на необхідності безумовної взаємодії та співпраці з громадськими і благодійними організаціями як надавачами соціальних послуг.

За підсумками наради Ольга Травіна дала відповідні доручення структурним підрозділам обласної державної адміністрації.

 

ДОВІДКОВО.

Відповідно до статей 13, 22, 23 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” одним із напрямків роботи, які координує обласна державна адміністрація, є вирішення питань сім’ї, у тому числі питань запобігання та протидії домашньому насильству. Доручення, отримані за результатами робочого візиту заступника Міністра соціальної політики України Сергія Ніжинського, та зміни, внесені до законодавства з цих питань,  зобов’язують всіх суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, та до яких можна звернутися по допомогу, скоординувати свої дії для забезпечення комплексного інтегрованого підходу до подолання насильства та сприяння реалізації прав осіб, постраждалих від насильства.

Протягом  2019 року до ГУНП в Закарпатській області надійшло 3218 звернень щодо насильства в сім’ї. В середньому по області, порівнюючи з 2018 роком, спостерігається ріст  кількості звернень на 8 відсотків.

За станом на 1 січня 2020 року, за даними райдержадміністрацій, міськвиконкомів, виконавчих органів об’єднаних територіальних громад, в області працюють 9 мобільних бригад у: Великоберезнянському, Берегівському, Мукачівському, Свалявському, Тячівському та Ужгородському районах, містах Ужгороді та Хуст, а також у Полянській ОТГ. Підготовлено проект розпорядження щодо створення мобільної бригади у Рахівському районі. Функціонують 3 притулки при громадській та релігійній організаціях в м. Ужгороді та Берегівському районі, а також при благодійному фонді у Мукачівському районі. Крім того, функціонують 2 неспеціалізованих заклади, які утримуються за рахунок коштів обласного бюджету.

На реалізацію заходів з питань запобігання сімейному неблагополуччю у 2020 році передбачено кошти лише у Берегівському, Мукачівському, Ужгородському   та Тячівському районах.

У всіх районах та містах області (за винятком міста Ужгород) відсутні видатки на проведення корекційних програм для кривдників.

З початку 2020 року департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації:

1) організовано 4 робочі наради, які проведено під головуванням заступника голови облдержадміністрації Л. Травіної із суб’єктами взаємодії за участі громадських об’єднань та формувань;

 2)затверджено регіональний план заходів на 2020 – 2024 роки щодо реалізації норм Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству”;

            3)опрацювавши пропозиції райдержадміністрацій, міськвиконкомів, об’єднаних територіальних громад, встановлено, що окремі органи виконавчої влади у зв’язку із реорганізацією закладів охорони здоров’я, вивчають питання подальшого перепрофілювання цих об’єктів для розміщення притулків (шелтерів); з метою узгодження питань, що виникають при розгляді пропозицій щодо створення притулків направлено лист до Мінсоцполітики України з проханням  надати більш детальну інформацію про цей проект, а саме щодо:

обсягів та джерел фінансування створення притулків (у співвідношенні 50 на 50);

орієнтовної вартості будівництва, наявності зразків проектно-кошторисної документації;

рекомендованої штатної чисельності притулків та кількості місць;

положення про шелтер, перелік послуг, які можуть надаватися в закладі, та порядок направлення постраждалих осіб до закладу;

              4) направлено лист головам РДА, МВК, ОТГ з проханням в термін до 1 квітня 2020 року :

 - вирішити питання щодо створення мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства в усіх районах, містах, обєднаних територіальних громадах, передбачивши відповідне фінансування;

- передбачити в місцевих бюджетах видатки на проведення корекційних програм для кривдників та відпрацювати механізм їх реалізації (з урахуванням необхідності визначення відповідних спеціалістів та забезпечення їх приміщенням та засобами);

- вирішити питання надання соціальних послуг в частині забезпечення місцем безпечного тимчасового цілодобового перебування постраждалих від домашнього насильства осіб (притулку (шелтері), соціальній квартирі, кризовому центрі, шляхом закупівлі таких послуг у громадських організацій, юридичних або фізичних осіб, що спеціалізуються на наданні таких послуг, тощо) відповідно до Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству”  та Закону України  „Про соціальні послуги”, який набрав чинності з 1 січня 2020 року та передбачити в місцевих бюджетах відповідні видатки.

Остання зміна сторінки: 18-02-2020 15:35