Щовесни наступаємо на ті ж граблі...

Весну очікуємо з надією на потепління й пробудження природи від зимового сну й з певним острахом, позаяк з таянням снігу відкривається інша реальність – бездумного ставлення до навколишнього середовища. На узбіччях доріг, берегах річок і потоків, в межах населених пунктів і не тільки, десь-не-десь поодинокі, а здебільшого в чималій кількості – купи непотребу. Хтось старанно упаковує відходи у поліетиленові мішки, інші – у пакети, збуваючись їх при першій кращій нагоді будь-де, аби тільки приховати від людського ока. Поодиноким взагалі байдужа і подібна пересторога, адже викидають вздовж дороги у ярки і кювети. Окремі моралісти ховають власну совість у межах лісу. Винахідливі, знаючи про весняне підняття річки до певної межі, зносять сміття нижче цього рівня у надії, що вода його забере.

Недавнє підняття рівня води у Тисі в черговий раз продемострувало, вірніше підтвердило, наше варварське поводження з твердими побутовими відходами. Вниз течією пливло різноманіття упаковок і пет-пляшок. Частину з них прибивало біля берега у природних загатах, найдрібніші, пошматовані бурхливою водою поліетиленові пакети різних кольорів так і залишилися майоріти шкуматтям на гілках кущів вздовж русла.

Про те, що це не виняток, а закономірність – пересвідчилися і члени робочої групи з контролю за дотриманням суб’єктами підприємницької діяльності та населення вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами, яку очолює заступник голови райдержадміністрації Дмитро Ігнатюк. При цьому, метою поїздки стало обстеження тільки територій прибережних смуг Тиси від Рахова до Білої Церкви вздовж дороги державного значення Мукачево – Рогатин.

Видовище – невтішне. З дороги не все видно, однак досить зупинитися і зійти на узбіччя, як стають зрозумілі масштаби нашої байдужості. Якщо з боку поселень береги устелені сміттям, то з іншого – його теж не бракує. За межами населених пунктів, практично після крайньої хати – хоч відбавляй.

Традиційно засмічено урочище Кузій. Не стримує нікого встановлена прикордонниками огорожа з колючого дроту. Чимале різноманіття непотребу в Діловому, Лузі, в урочищі Ділок – на межі Великого Бичкова й Верхнього Водяного, як і вздовж дороги між Великим Бичковом і Білою Церквою.

Все це – продукт нашої діяльності й байдужості не лише в ставленні до природи, а й до себе, адже сміття нікуди не дівається, повертаючись до нас бумерангом у різноманітний спосіб: коли вдихаємо повітря, приймаємо їжу, п’ємо воду. Вже й що казати про неповторні мальовничі пейзажі, які власноруч знищуємо і для себе, і для нащадків, у такий спосіб позбавляючи край туристичного майбутнього.

Остання зміна сторінки: 14-03-2019 16:34