Коментар голови облдержадміністрації щодо питань навколо угорської спільноти Закарпаття

Олексій Петров - голова Закарпатської ОДА:

Вважаю, що "антиугорська істерія", яка сьогодні розповсюджується на території Закарпатської області, насправді вигідна тільки тим силам, які би не хотіли бачити угорську партію КМКС у коаліції з чинною владою.

Історія повторюється: у 2018 р ми вже бачили такий сюжет. Тоді обговорювалося питання щодо можливості об’єднання угорської політичної партії КМКС з провладною партією в обласній раді. Напередодні прийняття відповідного політичного рішення про консолідацію, невідомі особи розміщували білборди, на яких основних функціонерів зазначеної проугорської партії звинувачували у фашизмі й сепаратизмі. За цим фактом порушили кримінальне провадження, яке зараз розглядають у суді. Та особа, що була причетна і яку звинувачують у підготовці цих спекуляцій та провокацій, насправді працює на одну із фірм, зареєстрованих у м. Мукачево.

Окрім того, якщо ви пам’ятаєте, схожа провокація була з підпалом будинку Товариства угорської культури в м. Ужгороді. І навіть після проведення слідчих дій було встановлено, що підпал був здійснений представниками польської радикальної політичної партії «Фаланга». Тоді польські спецслужби заарештували виконавців і в суді довели, що вони діяли на виконання завдань, поставлених Росією.

Історія повторюється.

Сьогодні 2020 рік – ситуація аналогічна: ми стоїмо напередодні можливого об’єднання в єдину консолідовану дієву коаліцію у Закарпатській обласній раді. Під час проведення перемовин із проугорською політичною партією відбуваються події, які інакше, ніж спекуляції та провокації, я назвати не можу.

Це і відео виконання угорського гімну в Сюртівській ОТГ, це і відео на фоні таблички м. Берегово, яке нібито зняв представник «Правого сектору», котрий у масці погрожує життю й здоров’ю представникам угорської етнічної нацменшини.
Сьогодні поширюється інформація, що наче українська влада хоче взагалі скасувати політичну партію КМКС.

Ні перше, ні друге, ні третє не мають жодного підґрунтя.

Я знаю, що стосовного першого пункту, пов’язаного з виконанням гімну, зараз за кримінальним провадженням СБУ проводиться перевірка.
Мені відомо, що 95% Сюртівської громади складають етнічні угорці. Ми з’ясували, що перша установча сесія цієї громади відбулася українською мовою, також державною мовою депутати присягнули на вірність Україні та українському народу і на завершення виконали Гімн України. І лише після закриття сесії, що є поширеним серед етнічних угорців, виконали гімн Угорщини, який вони вважають молитвою.

Ситуація така: вирване з контексту відео, що поширюється в Інтернеті, не показує, що до завершення сесії депутатський корпус Сюртівської територіальної громади виконав гімн України.

Тобто, ми чітко бачимо окремі елементи підготовленої системної спекуляції. Не відкидаю, що у цьому кримінальному провадженні, яке зокрема зареєстровано й Національною поліцією з приводу погроз життю й здоров’ю національній меншині на Закарпатті нібито представником «Правого сектору», також нас виведе на інших виконавців.
Уже сьогодні, наскільки мені відомо, експерти підтверджують, що за окремими ознаками фонографічної експертизи, людина, яка висловлювала погрози, не має відношення до Закарпаття і Західної України.

Звичайно, остання ситуація, яка хвилює представників угорської політичної партії, – це питання, що нібито Україна зараз намагається скасувати угорську партію КМКС.
Питання пов’язане з угорською нацменшиною сьогодні використовують зокрема й окремі політичні функціонери, які не мають угорського походження. Вони навмисно та цілеспрямовано проводять спекулятивну політику з метою роз’єднання угорської політичної партії з провладною політичною партією, задля того, щоб на Закарпатті постійно тримати в напрузі відносини з національними меншинами.

Я впевнений, що нічого з цього не вийде. Як і два роки тому, ми доведемо, що до всіх спекуляцій та провокацій причетна третя сторона.

Переконаний, що будуть висновки від правоохоронних органів і замовник понесе справедливе покарання.

Остання зміна сторінки: 03-12-2020 09:54