На Рахівщині новообрані сільські голови Білина і Костилівки мають намір продовжити процес формування Рахівської об’єднаної громади

201115Про це засвідчили результати робочої зустрічі, яка відбулась 20 листопада в Офісі реформ Закарпатської області у м. Ужгороді з новообраними Костилівським сільським головою Інною Маскалюк та Білинським сільським головою Миколою Сагайдою.
Природно-географічне розташування цих сіл, нижче і вище Рахова - за течією річки Тиса і річки Чорна Тиса, фактично не залишало цим селам іншого варіанту оптимального об’єднання, аніж у майбутню Рахівську міську об’єднану територіальну громаду. Уже є навіть позитивний висновок Закарпатської ОДА щодо конституційності і законності прийнятих трьома місцевими радами рішень сесій рад на основі проведених громадських обговорень. І, начебто, залишається уже лишень прийняти новообраними радами міста Рахів та сіл Білин і Костилівка остаточні рішення щодо утворення об’єднаної громади і знову йти на вибори – тепер уже в раду Рахівської міської об’єднаної громади. Звісно, керуючись принципом правонаступності рішень трьох рад попереднього скликання, і відзначивши проведену роботу як екс-депутатів цих рад, так і вже колишніх - Рахівського міського голови Ярослава Думина і Костилівського сільського голову Ольгу Сметанюк та Білинського сільського голову Василя Боркана.
Втім, новообрані Білинський і Костилівський сільські голови зіштовхнулись з цілою низкою практичних питань і проблем різного ступеню незрозумілості та нормативної неврегульованості, і які, на їх думку, стоять на заваді, як нинішньої роботи новообраних сільських рад, так і прийняття завершального рішення сесій рад про об’єднання.
Саме з цими питаннями сільські голови Білина і Костилівка і приїхали з далекої Рахівщини до Ужгорода в Офіс реформ, де зустрілись з його директором Іваном Дем’янчуком і експертами Олегом Лукшою та Світланою Білич.
У перемовинах піднімались і жваво обговорювались питання: особливостей підготовки бюджетів сільських рад на 2016 рік; проведення не формальних, а реальних і практичних переговорів з Рахівською міською радою про умови об’єднання з укладанням відповідних угод, які б виражали інтереси нинішніх сільських громад Білина і Костилівка в майбутній Рахівській об’єднаній громаді; підготовки до інвентаризації земельних, майнових ресурсів та бюджетної інфраструктури нинішніх сільських рад; вирішення проблеми існуючого кадрового ресурсу, який нині працює у Білинській та Костилівській сільських радах та ін. Виявилась ще одна вкрай важлива проблема. Незважаючи на проведену роботу сільськими радами попередніх скликань, мешканці Білинської і Костилівської сільських територіальних громад все ще мало і не достатньо знають про ті можливості і переваги, які принесе реформне об’єднання. Цей вакуум інформації заповнювався і заповнюється міфами і домислами та страшилками про нинішню реформу місцевого самоврядування в Україні загалом, і на Закарпатті зокрема. На противагу цьому з боку районної чи обласної і центральної влади ніякої системної інформаційно-роз’яснювальної роботи безпосередньо в громадах не проводиться. І це є головним викликом усвідомленої підтримки децентралізації і реформи місцевого самоврядування – особливо, серед мешканців сільських громад, яким належить об’єднуватись і які, начебто, найбільше «втрачають» у своїх можливостях до розвитку. Насправді ж – все якраз навпаки: розвиток особливо сільських громад і є головною метою реформи місцевого самоврядування в Україні. Отже, реформа націлена на формування виключно спроможних нових громад.
З усіх піднятих на робочій зустрічі питань сільським головам – візитерам були надані відповідні консультації та рекомендації. Більше того, домовились, як про практичну підтримку Офісу реформ у проведенні інформаційно-роз’яснювальної роботи серед мешканців і громадськості сіл Костилівка і Білин, так про консультаційно-експертний супровід всіх подальших заходів і практичних та організаційних кроків, спрямованих на продовження і завершення процесу об’єднання. Але завершення його уже в 2016 році, коли буде досягнуто належного рівня організаційної та інформаційної готовності до утворення нової Рахівської міської об’єднаної територіальної громади, яка б включала, як місто Рахів, так і села Білин та Костилівку.
При цьому, дуже імовірно, що невдовзі постануть питання участі у формуванні Рахівської міської об’єднаної територіальної громади також ще й сільських громад Квасів і Ділового – відповідно до начерків Перспективного плану формування територій громад у Закарпатській області, оновлений проект якого повторно виноситиметься ОДА на розгляд найближчої робочої сесії уже новообраної Закарпатської обласної ради. Хоча у сільських рад Квасів і Ділового і є формальні можливості утворення об’єднаних громад, відповідно, з селищами Ясіня і Великий Бичків, але Перспективний план мусить орієнтуватись виключно на урядову Методику формування спроможних територіальних громад. А в ній об’єднаним на базі райцентрів громадам віддається перевага перед іншими варіантами об’єднання.
Як образно висловився Білинський сільський голова Микола Сагайда, до Офісу реформ він приїхав зі своїм баченням реформного об’єднання, а повертається «з експертним баченням Офісу реформ» і значно більшою впевненістю в тому, що його сільська громада – на правильному шляху реформних змін. Цю думку підтримала і молода Костилівський сільський голова Інна Маскалюк.
На завершення свого візиту на запрошення експерта Офісу реформ Олега Лукші сільські голови з Рахівщини відвідали також і об’єднаний офіс Закарпатських регіональних відділень Асоціації міст України і Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад ті Асоціації міст, селищ і сіл «Закарпаття – XXI століття». Під час візиту йшлося про участь сільських рад в роботі цих об’єднань і зокрема – наданні інформаційної та методичної допомоги в написанні проектів на розвиток інфраструктури сільських громад з коштів Державного фонду регіонального розвитку, де резервуються фінанси задля мотивації громад до реформного об’єднання.

Офіс реформ у Закарпатській області

Остання зміна сторінки: 20-11-2015 17:23