Освітяни – партнери Офісу реформ

dsc03870Традиційна понеділкова нарада департаменту освіти і науки сьогодні, 2 листопада була присвячена децентралізації. Як відомо, на Закарпатті уже діють дві об’єднані територіальні громади: Тячівська і Вільховецька. Саме у них відбуватиметься апробація нових правил життя, яка вже практично, розпочалася. Адже у цих громадах вибори відбувалися за новими правилами. Попереду – узгодження та підписання юридичних документів, які повинні зафіксувати нові територіальні громади, їхні статути та визначити структурні підрозділи виконавчої влади, яка буде відповідати за головні процеси життєдіяльності громад.
Про це присутнім розповів директор Офісу реформ у Закарпатській області Іван Дем’янчук. Він також повідомив, що процес утворення територіальних об’єднань триває. Так, ще дві громади отримали експертну оцінку обласної державної адміністрації, ще одна на неї чекає. Процес добровільного об’єднання – непростий, неоднозначний, але іншого шляху, як показує європейський досвід, немає.
Експерт Офісу реформ Світлана Білич розповіла про методологічну підтримку, яку зокрема, надає новоствореним громадам Асоціація міст України. Так, визначенням повноважень і складу виконавчих органів громад буде займатися рада громади. Їй у підтримку розроблені типові положення, до яких рада має право вносити зміни, доповнювати чи розробляти власні, з урахування місцевих особливостей і потреб.
Звичайно, найцікавішою частиною зустрічі, як і варто було сподіватися, стали відповіді на питання. Їх у такому зацікавленому і фаховому колективі виявилося чимало: від конкретних до методологічних. Приміром, виконувач обов’язків директора департаменту Ганна Сопкова цікавиться, яким чином буде здійснюватися фінансування освітніх закладів. Якщо із ланкою середньої освіти, яка фінансується державними субвенціями, більш-менш зрозуміло (вони не розділятимуться по населеним пунктам, а зосереджуватимуться в громаді), то яким чином буде здійснюватися фінансування обласного закладу чи такого, який утримується за рахунок районних коштів. А такі заклади на території нових об’єднань є.
Цікавили присутніх і питання функціонування і координації роботи в освітніх закладах у, так би мовити, перехідний період. Адже дві громади матимуть свої відділи освіти, а інша територія Тячівського району працюватиме за старою схемою: керівники закладів, районний відділ освіти, обласний департамент.
Не обійшлося і без стереотипів. Так, дехто з присутніх досі вважає, що створення Перспективного плану територіальних об’єднань – відповідальність Офісу реформ, який «намалював», «нарізав» майбутні об’єднання на свій розсуд.
Іван Дем’янчук ще раз наголосив: Перспективний план, який у Закарпатті формувався на базі пропозицій від районних адміністрацій, розроблений фахівцями обласної державної адміністрації, яким експерти Офісу надавали методичну допомогу. Зараз нові громади працюють над створенням так званих галузевих паспортів, які й повинні визначити потреби в організації виконавчої влади на місці, а відтак – у фінансуванні і закладів, і фахівців, які цю роботу повинні забезпечити.
Саме тому Іван Васильович звернувся до присутніх із проханням надавати максимальну допомогу новим громадам у процесі організації і структуризації нових органів влади. Натомість Ганна Сопкова запевнила: процес децентралізації – процес незворотній. Якщо ж громади виявили бажання жити за новими правилами, то тут не може виникати жодних заперечень. Варто лише сподіватися, що й законодавець чітко й оперативно реагуватиме на нові виклики, допомагаючи і даючи відповіді на поставлені питання. Що ж до департаменту, то завдання освітян – надавати якісну освіту. Цьому завданню і мають бути підпорядковані усі дії і в Тячеві, і в Ужгороді, і в Києві.

Офіс реформ у Закарпатській області

Остання зміна сторінки: 03-11-2015 10:56