Субсидія: оформлення спрощено

zhitlo-620x330Система субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (або житлових субсидій) була створена в Україні 20 років тому (1995р.) постановою КМУ від 04.02.95 № 89 «Про надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг», якою було започатковано надання безготівкових субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг скрапленого газу та тверде паливо.

Порядок надання житлових субсидій встановлено «Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг: придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженим постановою КМУ від 21 жовтня 1995р. № 848. Умови розрахунку розміру субсидій та перерахунку субсидій при зміні вартості послуг встановлено постановою КМУ від 27 липня 1998р. № 1156.

У 2014 році Уряд України започаткував реформування системи соціального захисту споживачів житлово-комунальних послуг, в тому числі програми житлових субсидій. 1-й етап реформування програми субсидій було здійснено прийняттям постанови КМУ № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». Цією постановою запроваджено новий порядок визначення розміру субсидій залежно від сукупного доходу домогосподарства на одну особу, а також встановлено соціальні норми житла для оплати користування житлом/утримання житла: - соціальні норми житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання); - соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії.

Значне підвищення тарифів вимагає розширення можливостей програми житлових субсидій, суттєвого підвищення її ефективності. Кабінет Міністрів України 28 лютого 2015р. прийняв постанову № 106 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій, якою започатковано 2-й етап реформування програми субсидій. Ця постанова впроваджує наступні зміни до порядку надання субсидій:

1.Розширення кола претендентів на житлові субсидії за рахунок тих, хто потребує, але не має права.

2.Спрощення механізму надання субсидій.

3.Замість визначення доходу домогосподарства за «Методикою обчислення сукупного доходу сім’ї» запроваджено окремий механізм.

21 липня 2015р. набрала чинності Постанова Уряду «Про спрощення порядку призначення та надання населенню житлових субсидій» за № 475. Зазначеним нормативним актом внесено низку важливих змін до порядку призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Уряд затвердив новий бланк декларації: більше не потрібно вказувати суму сукупного доходу – достатньо лише зазначити вид доходу та організацію, де людина його отримує. Відомості щодо відповідних сум надають Державна фіскальна служба, Пенсійний Фонд, Фонд соціального страхування, вищі навчальні заклади. Оскільки заявнику не потрібно вказувати суму доходу, зникла потреба у накладанні штрафу у вигляді повернення надмірно нарахованої субсидії у подвійному розмірі. Окрім цього, Уряд зробив крок назустріч населенню щодо визначення періоду, за який враховуються доходи сім’ї для призначення субсидії. Тепер за бажанням громадян сукупний дохід може визначатися за 3 місяці, що передують місяцю, з якого призначається субсидія, а розмір пенсії враховується відповідно за місяць. Ці зміни дають змогу максимально врахувати матеріальне становище сім’ї на момент звернення до управління соціального захисту населення Рахівської РДА. Раніше для розрахунку субсидії враховувати кількість осіб, що фактично проживали в помешканні, можна було лише за наявності індивідуальних засобів обліку. На сьогодні державна допомога розраховується для осіб, які фактично проживають у помешканні. Для цього створено розпорядженням голови РДА спеціальну комісію, яка розглядає такі заяви. До речі, за рішенням цієї комісії, 49 сімей у районі отримали субсидію, інші знаходяться на розгляді (у серпні комісія розгляне). Це найбільша цифра в області серед районів.

Тому, якщо в складі сім’ї зареєстровані, але не проживають давно (члени сім’ї), необхідно звернутися до управління, каб. № 3 (приймальня) і здати заяву на розгляд відповідної комісії, долучивши, по можливості, акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї, документ, що підтверджує тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих.

До внесення змін до постанови деякі сім’ї втрачали право на отримання субсидії у разі смерті власника житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок по сплаті комунальних послуг. Це створювало незручності, оскільки прийняття спадщини з подальшим переоформленням особових рахунків триватиме досить довго. Після внесення змін субсидія призначається одній із дієздатних осіб, яка на момент смерті власника житлового приміщення була зареєстрована в ньому. Отож, спадкоємці не втрачатимуть право на отримання соціальної допомоги.

Уряд розширив види доходів, які не враховуються до сукупного доходу сім’ї. А саме: сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередньо участь у АТО, допомога громадських та благодійних організацій, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннм органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності.

Отже, тим, хто не оформив субсидію, варто звертатися до управління соціального захисту населення Рахівської РДА на І поверх, каб. № 3 (приймальня громадян). Додаткову інформацію чи консультацію можна отримати в любий чи зручний для громадян час за номером телефону гарячої лінії 2-56-09, 2-31-88. Спеціалісти приймальні працюють без обідньої перерви.

Зауважую, що попередні бланки декларації для оформлення житлових субсидій залишаються діючими, проте заповняти їх необхідно з урахуванням змін. Якщо в 2014р. призначено житлових субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг 779 сім’ям та на придбання скрапленого газу і твердого палива 1304 сім’ям, то за 7 місяців 2015 року на житлово-комунальні послуги призначено 1054 сім’ям, на тверде паливо та скраплений газ – 1718 сім’ям.

До оформлення житлових субсидій залучено соціальних робітників Ясінянського та Рахівського тер центрів. Майже всі одинокі, що знаходяться на обслуговуванні, отримали житлові субсидії. Це свідчить про те, що налагоджена добре робота між управлінням та диркторами тер центрів      М.С. Гафіяк і В.Й. Божук, які всіляко намагаються сприяти, щоб якомога більше було охоплено малозабезпечених сімей житловими субсидіями.

Не погана співпраця із головами, секретарями майже усіх населених пунктів, які допомагають спеціалістам у наданні різної інформації. Проводяться з їх участю наради, семінари для уповноважених осіб, визначених відповідальними, розпорядженнями. У кожному населеному пункті району (крім с.Луги) є уповноважені особи, які збирають заяви, необхідні документи від громадян і здають їх у приймальню громадян.

Ця робота триває не перший рік і має хороший результат. Встановлено електронний обмін інформаціям, нову програму «житлові субсидії». Виїзні прийоми громадян здійснено начальником управління та його заступником у Вел.Бичкові, Коб.Поляні, Ясінях, Лазищині, Чорній Тисі, В.Водяному, Діловому, Луг, Росішка. Але, на жаль, на сьогоднішній день маємо ряд проблем, з якими стикаємось щодня. Є ще ряд причин, іноді не залежних від спеціалістів управління, нез’ясованих, тобто, не вирішених Міністерством соціальної політики до кінця або не врахованими взагалі, які не дають можливості вчасно вирішувати справи. Електронний обмін з надавачами комунальних послуг не до кінця налагоджений. Відсутні спеціалісти, які досконало знаються в програмах, застаріла морально і фізично комп’ютерна техніка. Не вистачає спеціалістів. Велика необхідність у збільшенні їх чисельності. Тому доводиться працювати і у вихідні дні.

Багато недостовірних даних у анкетах, деклараціях заявників. Часто відсутній або неправильний ідентифікаційний код, який не дає можливості обмінюватися файлами із Державною фіскальною службою. Мають випадки, коли заявники не вказують точно або взагалі місце роботи, навчання студентів (вузи). Найбільш проблеми в м.Рахів, смт.Вел.Бичків, смт.Ясіня та Коб.Поляні, де відсутні по господарські книги, (облік зареєстрованих осіб в приміщенні-будинку, квартири), де спеціалісти змушені виїзжати в ці населені пункти і отримувати відомості про склад тої чи іншої сім’ї або звертатися до самих заявників із проханням надати відповідні документи, щоб пришвидшити нарахування та виплати субсидій.

Тому просимо громадян із порозумінням поставитися до прохань спеціалістів надати ту чи іншу інформацію для їх же благополуччя. На сьогодні, заборгованість за житлові субсидії перед громадянами складає 1млн.384тис.грн. (з ІІ-ої половини травня). Це державна субвенція. На неї ні управління, на адміністрація не має впливу, хоча звертаємось постійно в департамент та фінансове управління ОДА, вплинути та прискорити виплату коштів.

Прохання до заявників – одержувачів житлових субсидій зберігати спокій і з порозумінням поставитись до цього, враховуючи і становище в країні, проведення війни на сході. За любою інформацією просимо звертатися безпосередньо в управління. Всі дзвінки заявників на гарячу урядову лінію не вирішують жодного порушеного питання в Києві. Повертаються на місця. І доводиться їх вирішувати все-таки спеціалістам управління. Не гайте часу, телефонуйте в управління і отримаєте необхідну інформацію, не маючи потреби звертатися на урядову гарячу лінію.

В управлінні працюють спеціалісти злагоджено, із бажанням завжди допомогти, вийти назустріч в любій ситуації. Наше завдання і райдержадміністрації зводяться до одного – якомога більше надати населенню району житлових субсидій. Ми повинні навчитися використовувати ресурси ефективно: економити газ, світло, воду. Це заощадить кошти кожної родини і держави в цілому.”

Остання зміна сторінки: 21-08-2015 18:12