І Н Ф О Р М А Ц І Я про стан законності у Рахівському районі у І півріччі 2015 року

38219В умовах законодавчих змін на виконання вимог Конституції України, Закону України «Про прокуратуру», інших нормативно-правових актів та галузевих наказів Генерального прокурора України прокуратурою району упродовж І півріччя 2015 року вживались організаційні та практичні заходи, спрямовані на покращання прокурорсько-слідчої діяльності, реальне усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, забезпечення відшкодування збитків, додержання конституційних прав громадян у кримінальному провадженні, розкриття кримінальних правопорушень, боротьбу з корупцією.

І. Загальна характеристика злочинності на території району та стану законності при проведенні оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування

З метою підвищення ефективності протидії злочинності та корупції в районі передусім використовувались координаційні повноваження прокурора.

Видано наказ про створення постійно діючої робочої групи з питань підготовки та проведення координаційних нарад, до складу якої включено керівників та працівників правоохоронних органів району, а також структурних підрозділів цих органів, юрисдикція яких поширюється на територію району.

Спільним розпорядженням прокурора району та керівника районного відділу внутрішніх справ оновлено склад спільних міжвідомчих груп для розкриття і розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень, зокрема, у сфері земельних відносин та охорони довкілля, вчинених у бюджетній системі, неповнолітніми або за їх участі.

Під головуванням прокурора району у березні поточного року проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів з питань протидії злочинності та корупції в районі у 2014-2015 роках, за наслідками якої розроблено спільні узгоджені заходи щодо активізації діяльності правоохоронних органів району по боротьбі зі злочинністю, окремими її формами, насамперед, - з корупцією і на визначених пріоритетних напрямках.

У травні проведено міжвідомчу нараду керівників правоохоронних та інших державних органів про стан додержання законності на території Рахівського району під час проведення часткової мобілізації, на якій обговорено проблемні питання у вказаній сфері та схвалено спільні узгоджені заходи щодо покращення стану додержання законності в районі під час мобілізації.

Вжиті прокуратурою району і правоохоронними органами організаційно-практичні та координаційні заходи сприяли покращенню криміногенної ситуації в районі.

Протягом 6 місяців 2015 року рівень злочинності на 10 тис. населення (45,2) був одним з найнижчих (по області - 52,2), а відсоток розкриття кримінальних правопорушень за повідомленнями про підозру (75,3%) - найкращим в області (55,8%).

Так, за І півріччя цього року до Рахівського РВ УМВС в Закарпатській області надійшло 2322 заяви і повідомлення про вчинені злочини або такі, що готуються, із яких до Єдиного реєстру досудових розслідувань у порядку ст. 214 КПК України внесено 605 заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, за якими розпочато досудове розслідування. Решта заяв і повідомлень свого підтвердження не знайшла.

На 66,7% зменшилась кількість вчинених особливо тяжких злочинів, на 29,5% - тяжких. Не вчинено жодного розбою, на 66,7% зменшилась кількість зґвалтувань, на третину - тяжких тілесних ушкоджень, на 36,4% - крадіжок, на половину - грабежів, на 23,1% знизилось число злочинів проти довкілля, на 13,3% - проти громадського порядку.

Більш ніж на третину зменшилась кількість кримінальних правопорушень, вчинених особами у стані алкогольного сп’яніння, майже на половину - злочинів, скоєних неповнолітніми, майже на третину - у групі.

Не допущено порушень конституційних прав громадян у кримінальному провадженні.

Питома вага направлених до суду обвинувальних актів у кримінальних провадженнях, закінчених слідчим підрозділом районного відділу внутрішніх справ (34,1%), є  найкращою в області (16,8%). Поточного року до суду скеровано 173 обвинувальні акти, з яких 10 - з угодами про визнання винуватості, 2 - з угодами про примирення. Обвинувальні акти судом не повертались.

Із указаної кількості кримінальних проваджень, 7 - у бюджетній системі, по 2 - у сфері земельних правовідносин та з ознаками корупції.

Покращився стан відшкодування заподіяних злочинами збитків у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Питома вага відшкодування склала 60,7% проти 51,3% по області.

Забезпечено виважений підхід до затримання осіб за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень та обрання щодо них запобіжного заходу у виді взяття під варту. Із 7 затриманих та заарештованих осіб, з-під варти звільнено тільки 1 у зв’язку із внесенням визначеного судом розміру застави, тоді як по області питома вага звільнених осіб складає 35,7%. Широко застосовуються альтернативні запобіжні заходи, не пов’язані з позбавленням волі, у виді домашнього арешту (16) та особистого зобов’язання (8).

Прокурорами погоджено 16 клопотань слідчих про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, а 2 такі рішення прийнято самостійно прокурором. У 7 випадках результати цих використано у доказуванні.

При здійсненні нагляду за додержанням законів під час досудового розслідування прокурорами надано 123 письмові вказівки, скасовано 10 незаконних постанов слідчих про закриття кримінальних проваджень, з яких 3 - скеровано до суду, та ще 2 постанови слідчих про зупинення досудового розслідування. Керівнику слідчого управління УМВС України в закарпатської області внесено 1 доручення про усунення порушень вимог закону при здійсненні досудового розслідування, яке на даний час перебуває на розгляді.

Здійснюючи нагляд за додержанням оперативними підрозділами райвідділу міліції законів при проведенні оперативно-розшукової діяльності, прокурорами вивчено 90 оперативно-розшукових справ, скасовано 3 незаконні постанови оперативних підрозділів, надано 14 вказівок в порядку ст. 14 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність».

У 2 випадках матеріали оперативно-розшукової діяльності стали приводами до початку досудового розслідування, стосовно 4 осіб, яких заарештовано за вчинення злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, обвинувальні акти скеровано до суду.

За результатами розгляду 3 документів прокурорського реагування за допущені порушення вимог законів під час здійснення оперативно-розшукової діяльності до дисциплінарної відповідальності притягнуто 2 службових осіб райвідділу міліції.

Водночас, в окремих питаннях боротьби зі злочинністю наявні недоліки і прорахунки, через що робота правоохоронних органів щодо зміцнення законності та профілактики правопорушень потребує покращання.

У першому півріччі поточного року спостерігався ріст злочинів середньої (+34,6%) та невеликої (+29%) тяжкості, на 1100% або з 2 до 24 зросло число шахрайств, на 350%2 до 9) - злочинів проти прав і свобод громадян, на більш ніж на половину - проти громадської безпеки, на 20% - проти безпеки руху та експлуатації транспорту, у тому числі, що спричинили смерть потерпілого (з 2 до 6).

Відмічається ріст рецидивної злочинності на 71,1% (по області +40,7%), значною залишається частка кримінальних правопорушень, вчинених особами у стані алкогольного сп’яніння (51 злочин або 19%).

Неповною мірою забезпечено належний стан розшуку осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, суду чи ухиляються від відбування покарання. Залишаються не розшуканими 6 безвісно зниклих мешканців району, а також 33 обвинувачені та засуджені, що переховуються від слідства, суду та ухиляються від відбування покарання.

ІІ. Стан законності у сфері боротьби з корупцією

Прокуратурою району вживались заходи, спрямовані на ефективне застосування антикорупційного законодавства.

У поточному році прокуратурою району складено 2 протоколи про вчинення адміністративних корупційних правопорушень стосовно голів дільничних виборчих комісій, які розглянуто судом, рішення суду набрали законної сили, а винних осіб притягнуто до встановленої законом відповідальності.

До кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних корупційних правопорушень притягнуто службову особу органу державного контролю за одержання неправомірної вигоди та голову дільничної виборчої комісії за вчинення злочину проти власності.
В 1 кримінальному провадженні вирок суду на підставі угоди про визнання винуватості набрав законної сили.

Вироком суду за вчинення корупційних злочинів, пов’язаних з незаконною приватизацією державного майна, засуджено одного з колишніх голів місцевої ради.

ІІІ. Стан законності при здійсненні кримінального судочинства

Виходячи з конституційних повноважень органів прокуратури, основні зусилля прокуратури району спрямовувались на те, щоб результати судового розгляду кримінальних проваджень сприяли забезпеченню правопорядку в суспільстві, невідворотності покарання за вчинення злочинів, відновленню порушених прав і законних інтересів громадян та держави. Відтак, вживалися організаційні та практичні заходи до підвищення якості підтримання державного обвинувачення в судах.

Прокурорами підтримано державне обвинувачення у 158 кримінальних провадженнях, 45 з яких розглянуто судом з ухваленням обвинувальних вироків.

Процесуальними керівниками забезпечено стовідсоткову участь в судовому розгляді кримінальних проваджень, в т.ч. щодо неповнолітніх.

В апеляційному порядку оскаржено 7 незаконних судових вироків, з яких 4 апеляційні скарги вже задоволено.

У 29 випадках прийнято участь у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків.

ІV. Стан законності при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян

Прокуратурою району вживалися заходи по підвищенню якості та результативності наглядової діяльності щодо додержання законодавства при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Завдяки вжитим заходам не допущено випадків застосування до громадян, які утримувалися в спецприміщеннях райвідділу міліції, тортур, іншого нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження чи покарання.

З метою забезпечення належних умов тримання затриманих та взятих під варту осіб в спецустановах міліції до перевірок у вказаних установах залучались фахівці органів охорони здоров’я, санітарно-епідеміологічної служби, пожежного нагляду, представники інших зацікавлених відомств.

На усунення виявлених порушень вимог закону на цьому напрямку внесено 15 вказівок в органи місцевого самоврядування району, які розглянуто та задоволено, за наслідками розгляду ще однієї вказівки до дисциплінарної відповідальності притягнуто 2 службових осіб ізолятору тимчасового тримання райвідділу міліції.

  V. Стан представництва інтересів громадян та держави в суді

З метою захисту прав громадян та інтересів держави активно застосовувалися заходи представницького характеру у всіх видах судочинства. На захист інтересів громадян і держави пред’явлено 21 позов на суму 489 тис. грн., загальну площу земельних ділянок 1,5 га, з них до бюджету - на 144,3 тис. грн.

Судами задоволено 7 позовів прокурора на загальну суму 824 тис. грн. Набрали законної сили рішення судів на суму 731 тис. грн. Сума, на яку реально виконано рішення судів, складає 528 тис. грн., з них до бюджету - 16 тис. грн. Відсоток реального виконання судових рішень склав 72,4%.

Прокурорами здійснено вступ у судовий розгляд 8 справ, ініційовано перегляд 2 незаконних судових рішень.

За рішеннями судів реально повернуто 0,67 га землі державної власності на загальну суму 525 тис. грн.

Прокуратурою району розпочато 3 кримінальні провадження, з яких 2 - у сфері земельних правовідносин, 1 - у бюджетній системі.

В порядку відомчого контролю на підставі ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження» подано 1 скаргу на дії державних виконавців, яку розглянуто та задоволено.

VІ. Стан законності у сфері охорони дитинства

Вперше за останній час рівень підліткової злочинності у порівнянні з аналогічним періодом минулого року знизився на 47,4%, тоді як по області він зріс на 36%. Закінчено досудове розслідування у 9 кримінальних провадженнях зазначеної категорії, 7 з яких надіслано до суду з обвинувальними актами, ще 2 - з клопотаннями про застосування примусових заходів виховного характеру. На 80% зменшилась кількість злочинів, пов’язаних із втягненням неповнолітніх у злочинну діяльність.

При здійсненні нагляду з питань захисту прав і свобод дітей прокурором заявлено 5 позовів, здійснено вступ у розгляд судом 5 справ. Задоволено 1 апеляційну скаргу на незаконне судове рішення щодо захисту майнових прав дитини - інваліда, права якої поновлено.

Прокуратурою району розпочато 1 кримінальне провадження за фактом злісного ухилення матір’ю від утримання своїх неповнолітніх дітей, що перебувають на її утриманні.

За результатами перевірки дотримання вимог законодавства, спрямованого на здійснення контролю щодо неповнолітніх, засуджених до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі та звільнених від відбування покарання з випробуванням, проведення з ними профілактичної роботи, внесено 1 вказівку щодо усунення виявлених порушень кримінально-виконавчого законодавства України, яку задоволено.

VІІ. Додержання законності щодо розгляду звернень громадян

З урахуванням законодавчих змін, у тому числі щодо повноважень органів прокуратури, упродовж І півріччя 2015 року зафіксовано зменшення 16,2% кількості звернень до прокуратури району.

Так, за вказаний період до прокуратури району надійшло 212 звернень, з яких  49 - з питань досудового розслідування, 10 - з питань представництва інтересів громадян та держави в суді, ще 1 - з питань додержання законодавства при виконанні судових рішень.

За результатами їх розгляду 109 звернень вирішено по суті, 8 з яких задоволено, що складає 7,3% від вирішених, тоді як по області такий показник становить тільки 1,4%. Ще 99 звернень - направлено за належністю, а 4 - повернуто заявникам.

На особистому прийомі працівниками прокуратури району прийнято 96 громадян, з них 30 - особисто прокурором району.

Запити відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» до прокуратури району не надходили.

VІІІ. Висвітлення діяльності прокуратури району

З метою підвищення у суспільстві авторитету та довіри до органів прокуратури результати прокурорсько-слідчої діяльності, які реально вплинули на поновлення прав громадян та захист інтересів держави, систематично висвітлювалися у засобах масової інформації, громадськість об’єктивно інформувалася про стан законності та правопорядку і заходи до їх зміцнення.

Поточного року працівниками прокуратури району здійснено 139 виступів у засобах масової інформації, у тому числі 10 - у друкованих ЗМІ, 129 - в електронних ЗМІ, у тому числі 6 виступів на регіональному радіо.

Прокуратура Рахівського району

Остання зміна сторінки: 31-07-2015 16:20