Обмін досвідом: вчимося вчитися!

4455566За 3 місяці діяльності Офіси реформ, створені у кожному регіоні, окрім спільної методики в роботі, напрацювали власний цікавий досвід. Обмін кращими прикладами – суттєва допомога у роботі.
Так, цього тижня експерти Офісу Закарпаття поспілкувалися із колегою з Дніпропетровського Офісу. Світлана Сельдіна, перебуваючи на Закарпатті кілька днів, вирішила скористатися нагодою познайомитися і з закарпатськими колегами і обмінятися набутим досвідом.
Як відомо, саме Дніпропетровська обласна рада однією з перших затвердила Перспективний план об’єднання спроможних територіальних громад. За словами пані Світлани, цьому передувала копітка робота влада. Адже модель плану готувалася тут ще до відкриття Офісу реформ. Активні поборники реформ в області, без додаткових спонукань взялися до роботи, практично, одразу після прийняття Закону «Про добровільне об’єднання громад». «Головна складова нашої роботи – активна підтримка виконавчої влади, - каже пані Світлана. – Так склалося, що і в обласній адміністрації, і в обласній раді ми маємо активних і дієвих однодумців».
Не менш значимою є й допомога науковців Дніпропетровська. Так, спільно із представниками Дніпропетровського регіонального інституту державного управління, у партнерстві з швейцарсько-українським проектом DESPRO було проведено дистанційний курс навчання для сільських і селищних голів, депутатів місцевих рад, громадських активістів. «До участі в навчанні зголосилося близько тисячі учасників. Окрім знань, що стосуються безпосередньо процесів децентралізації, вони ще отримали посвідчення про проходження курсів з підвищення кваліфікації. А це – додатковий стимул», - переконана експерт Дніпропетровського Офісу реформ.
Попри таку потужну роботу, зізнається пані Світлана, без труднощів рухати реформи у Дніпропетровській області також не вдається. Додає: питання, що їх ставить громада, не відрізняються від тих, що їх задають і на Закарпатті. Острах сільських громад, що їх «поглинуть» міста у разі об’єднання, бажання зберегти повний контроль над землею, що належить їй, побоювання з приводу того, що держава залишить громади сам на сам із фінансовими труднощами… «Зустрічі із громадами проходять по-різному. Десь вони – на конструктиві: питання-відповіді, десь нас можуть зустріти – в штики!, - посміхається експерт і додає. – Думаю, так відбувається повсюди, адже кожна нова справа повинна зламати стереотип, змусити повірити у власні сили!».
І вірять! Так, на сьогодні у Дніпропетровській області вже 32 ради ініціювали створення об'єднаних громад, відповідно до Перспективного плану формування спроможних територіальних громад. А ним передбачено створення 89 ОТГ. 98 рад різних рівнів та жителі цих територій проводять активне обговорення процесу добровільного ОТГ, 53 сесії рад за результатами громадського обговорення вже прийняли рішення щодо об'єднання. 39 рад завершили 3 етап процедури створення спроможних територіальних громад та направили відповідні рішення до обласної державної адміністрації щодо створення 13 об'єднаних громад.
5 громад отримали позитивну експертизу ОДА та підготували подання до обласної ради.
У свою чергу, експерти Закарпатського Офісу розповіли колезі з Дніпропетровська про свою роботу. Пані Світлану, зокрема, зацікавив досвід моделювання громад, ідентичних в розвитку проживаючих на території національних меншин. Такі громади є і на Дніпропетровщині, хоча значно в меншій кількості, ніж на Закарпатті. Директор офісу реформ у Закарпатській області Іван Дем'янчук також детально розповів про особливості роботи офісу з цих питань, поділився досвідом моделювання ОТГ гірських територій.
Оскільки Офіс реформ у Дніпропетровській області постійно вивчає досвід роботи з питань формування спроможних територіальних громад в інших областях і започатковує спільні проекти, то під час зустрічі домовилися розглянути можливість об’єднати зусилля і з Закарпатським Офісом. Найбільше, наразі, зацікавило дистанційне навчання. Адже саме під час такої роботи можна найбільш ефективно знайти відповіді на найбільш хвилюючі питання. А їх у процесі реального об’єднання, вочевидь, виникатиме чимало!

Остання зміна сторінки: 29-07-2015 14:17