Децентралізація – системний процес, а не передвиборча акція

20Консультації, дискусії, а головне – питання. Телефоном, особисто – експерти Офісу реформ спілкуються із активним Закарпаттям, практично, щодня. Цього разу – із міським головою Рахова Ярославом Думиним.
Пан Ярослав, зауважимо – як більшість міських голів Закарпаття, виступає активним поборником об’єднання територіальних громад. Досвід консультацій та зустрічей, у яких брали участь експерти Офісу, свідчить: саме міські голови, які на власному досвіді відчули всю відповідальність і самостійність у виборі шляху розвитку громади, зосередження повноважень, які можна реалізувати безпосередньо через виконкоми, як ніхто інший, розуміють переваги децентралізації.
Цього разу пан Ярослав приїхав з цілком конкретними питаннями: як бути у випадку, коли із районним центром, який він представляє, хочуть об’єднатися лише 2 села, і за якими правилами відбуватимуться місцеві вибори у разі об’єднання.
Процес об’єднання, наразі, відбувається на рівні домовленостей між керівниками органів місцевого самоврядування, за якими мають відбутися громадські слухання, результатом яких має стати рішення сільської (селищної) ради. Згодом, пояснює директор Офісу Іван Дем’янчук, відповідні заяви про ці рішення направляються до обласної адміністрації, яка дає свій висновок, результатом і фактом визнання існування нових об’єднань має стати рішення Верховної Ради. Попри те, що обласна рада все ще не затвердила Перспективний план, а саме він, після затвердження Урядом, дає офіційний старт усім об’єднав чим процесам, громади вже можуть проводити консультації, перемовини для визначення оптимальних моделей майбутніх територіальних утворень.
Що ж стосується місцевих виборів, то тут, каже Іван Дем’янчук, сподіватися обрання місцевого самоврядування для нових об’єднань, навряд чи варто сподіватися. Адже процес юридичного оформлення територіальних громад – доволі тривалий. Експерти вважають, що місцеві вибори, які мають пройти 25 жовтня за новим законом, будуть свого роду перехідними – для тих, хто не визначився із об’єднанням, і на той час, поки в Україні відбудеться реальний процес децентралізації. І саме після цього, в нових територіальних об’єднаннях спроможні громади обиратимуть і голову, і старост.
До слова, саме цей, останній фактор має довести, що процеси децентралізації, активізовані в Україні з лютого цього року – не форс-мажорна, передвиборча акція, а системна робота з активізації громадянського суспільства і передачі повноважень на базовий рівень – місцевому самоврядуванню.
Офіс реформ у Закарпатській області

Остання зміна сторінки: 20-07-2015 15:54