Райони Закарпаття готують проекти для конкурсу Фонду регіонального розвитку та обговорюють об'єднання громад

IMG_7239-700x408У Закарпатській ОДА в четвер, 14 травня, відбулася розширена нарада з керівниками районів та міст обласного підпорядкування й обласних служб і департаментів. За ініціативи голови ОДА Василя Губаля та за участі голови ради Володимира Чубірка обговорювали кілька стратегічних питань для краю. Це і підготовка проектів для конкурсу Фонду регіонального розвитку, і використання субвенцій з державного бюджету, а також процеси адмінреформи, децентралізації – добровільних об'єднань громад.
Керівник економічного департаменту ОДА Михайло Ківкович розповів про принципи відбору проектів на конкурс Фонду регіонального розвитку, про механізми та пріоритети в цій справі. Наразі від міст і районів області надійшло проектів з кошторисами на суму 233,5 мільйонів гривень. Відібрати слід на 119 мільйонів – саме таке фінансування на найкращі проекти від громад передбачене цьогоріч. Зараз триває підготовчий етап, сам же конкурс проходитиме відкрито й прозоро, в онлайн-режимі, із захистом проектів з боку подавачів. Подаються проекти до 1 червня. Керівництво краю наголосило на вимозі працювати активно і відповідально та якісно готувати проекти для конкурсної комісії, адже лише так є шанс на виграш, а значить, на виконання корисної для громади справи – від облаштування альтернативного опалення у соціальному закладі і до ремонту школи чи садочка, тощо.
Голова обласної ради Володимир Чубірко наголосив, що торік райони якісно спрацювали у використанні субвенцій на енергозаміщення, й цей досвід варто врахувати при поданні проектів. "Краю треба, аби ми, подавши якісні, потрібні й обґрунтовані пропозиції, залучили кошти Фонду й виконали проекти в інтересах закарпатської громади".
Під час обговорення розподілу субвенцій з державного бюджету на проекти соціальної сфери голова Закарпатської ОДА Василь Губаль наголосив перед районами: слід якісніше виконувати проектно-кошторисну документацію й активніше працювати, використовуючи усі ресурси. І дав доручення: 27 травня на столі в керівника області та начальника фінансового управління має бути детальний кошторис всіх проектів, без жодних затримок і недопрацювань. Райони ж, котрі поставляться до задач не з повною відповідальністю, можуть недоотримати кошти, котрі будуть перерозподілені на користь проектів, що підготовані ретельніше та мають більше перспектив до виконання. До речі, в поданнях від районів пильна увага об’єктам, роботи на яких з тих чи інших причин були зупинені в минулі роки та потребують кінцевого вкладання ресурсів для завершення.
Керівник Офісу реформ в Закарпатській області Іван Дем’янчук, ведучи тему про реформу, що має на меті децентралізацію, розповів про документи, які регламентують роботу з добровільних об'єднань громад – цей процес триває у рамках адміністративної реформи й передбачає кілька етапів.
Керівник області, наголошуючи на важливості цих процесів, пояснив представниками районів, що ідеться передовсім про інтереси і волю громад. А ще в цій реформі треба уникати політики і дбати винятково про розвиток місцевих спільнот. "Мусимо дбати про інтереси громад, сіл і районів, а не про бажання того чи іншого сільського голови зберегти своє крісло, йти на вибори", - зазначив Василь Губаль. Водночас закликав іти до людей – з поясненням щодо реформи, її перспектив та вигоди. "Нам в області нема чого ділити. І перед представниками національних меншин скажу: ми вас поважаємо, як усіх закарпатців. Тож прошу враховувати інтереси всіх і кожного з мешканців спільної закарпатської родини. Нікому ніхто нічого не нав’язує. А керівників районів прошу – ідіть у села, зустрічайтеся з мешканцями, з активом. Чимбільше спілкування, чимбільше інформації, чимбільше контакту – лише з цим змінимо Закарпаття на краще", - сказав Василь Губаль. До слова, Юдіта Петеі, керівник Виноградівського району, де, як відомо, співіснують різнонаціональні громади, акцентувала: "Там, де живе кілька націй, слід підходити до процесів реформи акуратно і обережно ставитися до об’єднання – щоби не допустити негативу й надалі жити гармонійно". Голова обради Володимир Чубірко підсумував: "Мусимо зламати стереотипи в системі управління. Ніхто не дає вказівок чи настанов щодо об'єднань. Є приклади, методика, рекомендації. Але все залежить від волі громад".
Наразі в районах зайняті створенням перспективних планів та організаційно-формальними процесами, пов’язаними із перспективами реформи. Водночас разом з керівниками районів обласна влада детально інспектує проекти для соціальних закладів, аби залучити максимум ресурсів та принести найбільше користі селам, слищам і містам, адже мова про заклади, важливі для кожного: садочки, школи, лікарні, де планується втілити ремонти, замінити котли для опалення чи вікна, відремонтувати фасади, тощо. Робота триває.
Насамкінець на нараді представили програму, котра розробляється в краї для наведення ладу зі збором та заготівлю дикорослих ягід. Віталій Семаль, керівник департаменту екології та природних ресурсів, розповів, що на часі – облік чорниці та брусниці, з тим, аби з науковим обґрунтуванням визначити обсяги збору і заготівлі. Відтак будуть отримані ліміти та створений механізм відповідного оподаткування. Це величезний ресурс для поповнення місцевого бюджету - наголошує обласна влада. Водночас про жодні платежі зі збирачів не йдеться – мова про податки із заготівельників-експортерів. Це той ресурс, який дозволить гірським районам покрити "мінуси" в бюджетах та розвиватися – наголосив керівник області. "Водночас пропоную вдосконалювати цю програму і діяти так, аби природні багатства приносили реальну користь громаді. Запрошую підходити по-господарськи – як до цих справ, так і загалом до життя в спільноті кожного села і району й чекаю від відповідальних серйозної роботи", - сказав Василь Губаль.

Прес-служба Закарпатської ОДА

Остання зміна сторінки: 15-05-2015 09:24