Нотаріуси отримали повноваження щодо реєстрації права оренди, сервітуту та інших похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення

25 березня617452015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення» від 5 березня 2015 року № 247-VIII (далі – Закон).

Згідно цього закону нотаріуси мають право реєструвати похідні від права власності права (право оренди, суперфіцій, сервітут, емфітевзис).

Державна реєстрація похідного речового права на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, право власності на яку виникло та оформлено до 1 січня 2013 року, здійснюється одночасно з держреєстрацією права власності на таку земельну ділянку.

Реєстрація такого похідного права відбувається на підставі заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, поданої власником чи набувачем відповідного похідного права, або уповноваженою ними особою.

У разі подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень набувачем похідного речового права на земельну ділянку с/г призначення державна реєстрація права власності може здійснюватися без подання заявником документа, на підставі якого виникло право власності.

Державна реєстрація речових прав, похідних від права власності, на земельні ділянки сільськогосподарського призначення може здійснюватися нотаріусом незалежно від нотаріального посвідчення договору, на підставі якого виникає таке право.

Крім того, внесено зміни до Закону «Про нотаріат» відповідно до яких нотаріус  здійснює функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку та випадках, встановлених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Зокрема, передбачено, що нотаріус під час вчинення нотаріальних дій та/або під час здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки має доступ та користується Державним земельним кадастром у порядку, встановленому Кабміном.

Користування Державним земельним кадастром здійснюється безпосередньо нотаріусом, який вчиняє відповідну нотаріальну дію та/або здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно.

Також, перехідними положеннями даного Закону передбачено, Кабінет Міністрів України повинен до 1 січня 2016 року забезпечити автоматизоване перенесення записів Державного реєстру земель до Державного реєстру прав. З моменту автоматизованого перенесення відповідної інформації перенесені записи вважаються відомостями Державного реєстру прав, а права на відповідні земельні ділянки – зареєстрованими (крім випадків, коли права на такі земельні ділянки зареєстровані в Державному реєстрі прав після 1 січня 2013 року).

Надання цих повноважень нотаріусам значно розширює можливості подачі громадянами договорів на реєстрацію до різних суб’єктів. Так, відтепер їх можна буде подавати не тільки до реєстраційних служб відповідних управлінь юстиції, а й до нотаріусів, як приватних так і державних. Такий крок безсумнівно сприятиме покращенню обслуговуванню громадян, оскільки тільки на території Закарпатської області діють 193 нотаріуса.

Остання зміна сторінки: 03-04-2015 16:09