Українсько-румунська робоча зустріч щодо відбудови моста через Тису відбулася у Діловому

Після тривалої дискусії, цими днями, керівництво Закарпатської обласної державної адміністрації та ради, прийняло остаточне рішення щодо підтримки проекту відбудови зруйнованого автомобільного моста через Тису, на українсько-румунському кордоні у селі Ділове та подачу заявки на отримання фінансування для його реалізації за рахунок Програми транскордонного співробітництва Євросоюзу ,,Україна-Румунія”.

Треба нагадати, що ця проблема має довгу історію. Необхідність її розв’язання порушувалась українськими та румунськими активістами із 1996 року. А в 2008 році, з ініціативи примара румунської комуни Бистра Василя Бумбара, за фінансової підтримки Євросоюзу, розроблено спеціальний проект відбудови цього моста та створення необхідної прикордонної інфраструктури на румунській стороні. Але через форс-мажорні обставини, в той час не вдалось його реалізувати.

Нове звучання ця тема отримала у зв’язку із прийняттям Доручення Президента України  від 2 квітня 2013 року щодо збереження букових пралісів Карпат, як об’єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та забезпечення сталого розвитку населених пунктів, які розташовані у зоні цього об’єкта. В документі чітко доручено Кабінету Міністрів України та Закарпатській ОДА, у термін до 31 грудня 2015 року, забезпечити «здійснення заходів із відновлення зруйнованого автомобільного переходу через річку Тиса та створення необхідної прикордонної інфраструктури на українсько-румунському державному кордоні у селі Діловому Рахівського району Закарпатської області».

Необхідність реалізації цього проекту зафіксовано також у «Меморандумі про поглиблення співпраці між повітовою радою повіту Марамуреш (Румунія) та Рахівською районною державною адміністрацією і Рахівською районною радою (Україна) в розв’язанні екологічних та соціально-економічних проблем в прикордонних населених пунктах у верхів’ї басейну Тиси на українсько-румунському кордоні», який підписано у Бая Маре 20 грудня 2014 року.

Серед подій, які дадуть можливість здійснити багаторічну мрію українських громад, що розташовані по обидві сторони українсько-румунського кордону, щодо відновлення цього, зруйнованого у роки другої світової війни автомобільного мосту через Тису, стане робоча зустріч представників повітової ради румунського повіту Марамуреш та Закарпатської ОДА, яка пройшла 2 березня 2015 року у селі Ділове.

На зустрічі, керівник служби промоцій проектів розвитку Департаменту розвитку та інвестицій повітової ради повіту Марамуреш Оанна Кйорен, заступник примара комуни Бистра Василь Бумбар та румунські технічні експерти із будівництва доріг та мостів, детально проінформували українських колег про проект будівництва цього моста та стан підготовки матеріалів для отримання фінансування на його будівництво через програму «Україна-Румунія». Вони запевнили, що ця робота є пріоритом для повітової ради, яка докладе всіх зусиль для його реалізації. Вони звернулись до українських партнерів підготовити, у найкоротші терміни необхідну технічну документацію. А виконуючий обов’язки начальника управління зовнішньоекономічних зв’язків, інвестицій та транскордонного співробітництва ОДА Михайло Бедзіля, наголосив що для Закарпаття цей об’єкт теж визначено пріоритетним. Тому необхідно до 12 березня ц.р. узгодити із румунською стороною та подати у Бухарест до секретаріату програми «Україна-Румунія», відповідну концепт-ноту.

Сторони погодились, проектувати будівництво спільного пункту пропуску та митних постів на румунській території. На українській стороні, через обмежені земельні ділянки, запропоновано здійснити проектування та будівництво лише необхідної під’їзної дорожньої інфраструктури.

Вирішено невідкладно, із залученням профільного українського проектного інституту, підготувати необхідні технічні та фінансові проектні матеріали для включення їх до проекту фінансування по програмі Євросоюзу.

У роботі наради приймали участь заступник голови Рахівської РДА Віктор Турок, сільський голова села Ділове Людмила Романюк, начальник відділу інфраструктури департаменту житлово-комунального господарства, будівництва та  інфраструктури ОДА Василь Переганинець, головний інженер Служби автомобільних доріг у Закарпатській області Василь Стадник та автор цих рядків.

Учасники міжнародної зустрічі ознайомилися із роботою інформаційно-туристичного центру Карпатського біосферного заповідника в географічному центрі Європи.

 

                          Федір Гамор, заступник директора Карпатського

                                                 біосферного заповідника, професор

Остання зміна сторінки: 03-03-2015 16:40