Що потрібно знати про мобілізацію?

-mobilizatsiyuСитуація, що склалася в Україні не залишає байдужим нікого, щодня ми бачимо те, що нас бентежить. На наших очах будується нова історія, яка зачіпає не тільки українців, а й  громадян інших країн, які прийняли для себе рішення не залишатися осторонь.

Нещодавно прийнято Указ Президента ,,Про часткову мобілізацію” (Указ затверджено Законом № 113-VIII від 15.01.2015). 20 січня розпочався перший етап чергової хвилі часткової мобілізації. Це стосуються кожного жителя України, оскільки якщо навіть Ви не є військовозобов’язаним, то багато хто з Вашої родини, колег, сусідів, друзів мають обов’язок брати, так чи інакше учать у процесі мобілізації.

Оголошення часткової мобілізації в нашій країні зумовлена загостренням агресії банд формувань ДНР, ЛНР та військової агресії Росії, яка ціною тисяч життів хоче нав’язати нам, українцям та всім хто прийняв для себе рішення стати ним, свою волю.

Закон України ,,Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” визначає мобілізацію, як такий комплекс заходів, що необхідний для здійснення планомірного переходу держави на функціонування в умовах особливого періоду та воєнного часу. З моменту оголошення Указу про мобілізацію особам, що перебувають на військовому обліку, забороняється змінювати своє місце проживання без спеціального дозволу на це певної посадової особи.

Громадянам, яким прийшла повістка - зобов’язані у строк, що зазначено в такій повістці з’явитися для постановки на військовий облік і визначення їх призначення для воєнного часу.

Призову на військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов’язані,  які:

- є громадянами України віком від 20 до 60 років;

- перебувають на військовому обліку у військових комісаріатах;

визнані військово-лікарськими комісіями придатними для проходження військової служби за станом здоров’я;

- проходили військову службу та отримали відповідні військово-облікові спеціальності;

- не проходили військової служби, але відповідно до освіти або спеціальності отримали відповіді військово-облікові спеціальності;

- не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України ,,Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Пріоритет у призові громадян на військову службу під час мобілізації надаватимуть наступним категоріям військовозобов’язаних:

- які проходили військову службу;

- добровільно висловили бажання проходити військову службу;

- під час призову тимчасово не працевлаштовані.

Щоправда є й певний перелік осіб, що не підлягають даному призову на військову службу. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

- заброньовані на період  мобілізації  та  на  воєнний  час  за органами  державної  влади,  іншими державними органами, органами місцевого самоврядування,  а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом  Міністрів України;

- визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним    проходженням військово-лікарської комісії);

- чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до18 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);

- жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);

- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є інвалідом I чи II групи, до досягнення нею 23 років;

- усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);

- зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

- народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.

- призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також студенти та аспіранти, які навчаються на денній формі навчання.

Для суб’єктів господарювання процес мобілізації також змінює звичайний ритм життя та роботи, при чому в окремих випадках досить суттєво. Так, роботодавці повинні     забезпечувати своєчасне прибуття своїх працівників, що залучаються до виконання  військового обов'язку.

Рахівський районний військовий комісаріат повідомляє про законодавчо встановлену відповідальності за перешкоджання мобілізації. Підприємці, які працевлаштовують робітників нелегально, виплачуючи їм заробітну плату ,,в конвертах”, по-перше – таким чином позбавляють працівника соціальної захищеності, а по-друге – зривають мобілізацію не повідомляючи про працівників, що підлягають мобілізації.

Наостанок треба відзначити, що сьогоднішня мобілізація України – це своєрідна демонстрація країни можливого механізму захистити себе. Будемо сподіватися, що всі питання, що постали перед Україною знайдуть своє вирішення завдяки підписанню необхідних для врегулювання цієї ситуації міжнародних угод та введенню проти агресора дієвих санкцій.

Остання зміна сторінки: 05-02-2015 18:03