Про кримінальну відповідальність за ухилення від сплати аліментів

446714c2f18025e80e8981555d045e5a_l1Повідомлення (роз’яснення) про кримінальну відповідальність за ухилення від сплати аліментів передбачену ст. 164 Кримінального кодексу України.

Кримінальна відповідальність за «злісне» ухилення від сплати аліментів на утримання дітей передбачена статтею 164 Кримінального кодексу України. Згідно з приміткою до цієї статті Кодексу під «злісним» ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за шість місяців відповідних платежів.

Відповідно до частини першої статті 1 Кримінального процесуального кодексу України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.

При цьому, відповідно до частини першої статті 477 цього кодексу кримінальне провадження щодо кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 164 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати аліментів на утримання дітей без обтяжуючих обставин) здійснюється у формі приватного обвинувачення, і може бути розпочате слідчим, прокурором лише на підставі заяви потерпілого (стягувача за рішенням суду, на користь якого присуджено аліменти).

Відповідно до частини п’ятої статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець обчислює розмір заборгованості із сплати аліментів, складає відповідний розрахунок, та повідомляє про нього стягувачу та боржнику.

Таким чином, у випадку, якщо заборгованість із сплати аліментів складає сукупно суму виплат за шість місяців, стягувач має право звернутися до правоохоронних органів з заявою про вчинення боржником кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 164 Кримінального кодексу України.

Копії матеріалів виконавчого провадження, в тому числі копію виконавчого листа, розрахунку та інших документів виконавчого провадження можна отримати у відділі державної виконавчої служби за заявою у визначені дні прийому.

Відділ державної виконавчої служби

Рахівського районного управління юстиції