АРТЕРІАЛЬНА ГІПЕРТЕНЗІЯ «ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ»

Артеріальна гіпертензія одна з найпоширюваніших проблем в медицині. В Україні майже 30% населення страждають на цю недугу. Кожний третій дорослий житель має артеріальну гіпертензію (стійке підвищення артеріального тиску) 66,3 % смертей українців відбувається у зв’язку із хворобами системи кровообігу.

В Рахівському районі за 9 місяців 2013 року зареєстровано 23990 чоловік дорослого населення, що становить 352,7 на 1000 дорослого населення з артеріальною гіпертензією, вперше виявлено 756 осіб з гіпертонічною хворобою, що становить 11,2 на 1000 дорослого населення.

У Рахівському районі, як і в Україні взагалі і в усьому світі, кожен третій дорослий страждає на ГХ. Це підступне захворювання, адже на початковій стадії найчастіше безсимптомне, тому дуже багато пацієнтів звертається до лікарів тоді, коли розвиваються ускладнення – інфаркт міокарда, інсульт, аритмії, серцева та ниркова недостатність, втрата зору. Ці ускладнення не тільки знижують якість життя, а й загрожують передчасною  смертю пацієнтів.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ АТ у нормі становить від 120/80 до 140/90 мм.рт.ст. Гіпертонію не можливо вилікувати за 1 місяць, тому постійне лікування – є надзвичайно важливим.

Що таке лікування гіпертонії? Це є стабілізація АТ нижче 140/90 мм.рт.ст., яка забезпечує поліпшення стану пацієнта, відновленню працездатності і запобігає розвитку ускладнень на фоні регулярного, тривалого та навіть довічного прийому медикаментів.

27 серпня 2013 року набула чинності постанова Кабінету міністрів України від 12.06.2013 р. № 554 «Питання удосконалення пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою», якою встановлені нові підходи до часткового відшкодування вартості лікарських засобів та розширенню їх переліку комбінованими препаратами.

Виділені III групи препаратів: перша група – лікарські засоби для осіб з ГХ, вартість яких підлягає відшкодуванню до 90%, II група – це лікарські засоби для лікування осіб з ГХ, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню, III група - лікарські засоби вартість яких не підлягає відшкодуванню.

Згідно з пілотним проектом препарати можна одержати тільки за рецептом лікаря – терапевта в аптеках району. Згідно рекомендацій МОЗ України, лікар може виписати одноразово тільки місячну потребу гіпотензивних препаратів, а також необхідне регулярне відвідання лікаря – терапевта, дільничного або сімейного лікаря.

Основною метою ведення державного регулювання цін на лікарські засоби є спроби держави збільшити тривалість і покращити якість життя населення, знизити смертність та інвалідність, особливо серед людей працездатного віку. Очікується, що зниження цін на гіпотензивні препарати дозволить зменшити рівень смертності від ускладнень ГХ на 45 – 50%.

Ефективне медикаментозне лікування,ведення здорового способу життя, фізична активність, підтримка оптимальної маси тіла, відмова від паління та вживання алкоголю поліпшить якість життя та зменшить ризик розвитку ГХ та її ускладнень.

Марія Олашин

Остання зміна сторінки: 29-11-2013 16:06