«Рахівська бринза» відкрила оновлений молокопереробний цех

У неділю, 8 вересня, на базі сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Рахівська бринза» у с. Луг Рахівського району відкрили новий цех з фасування молока. Участь в урочистій презентації взяли голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида, перший заступник голови обласної ради Володимир Закурений, директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Андрій Готько, голова Рахівської райдержадміністрації Дмитро Андріюк та члени офіційних делегацій.

Історія підприємства почалась у 2005 році, коли голова американсько-української програми аграрного маркетингу Роберт Лі відвідав фестиваль-ярмарок «Гуцульська бриндзя» та запропонував надати допомогу щодо переробки молока. Програмою, яка на той час діяла в шести областях України, було оголошено конкурс, в якому взяв участь та виграв грант в сумі 25 тисяч гривень кооператив «Рахівська бриндзя». На ці кошти було закуплено обладнання для переробки молока, але це не забезпечувало закритого циклу.

У 2006 році тут було змонтовано цех з переробки коров’ячого та овечого молока, проектна потужність якого склала близько 3 тон молока за зміну, керівником якого став місцевий підприємець Михайло Волощук.

У 2012 році виникло питання про можливість обробки молокопродуктів закритого циклу в результаті чого було придбано устаткування та фасувальний апарат. Цього ж року підприємство отримало відшкодування коштів з обласного бюджету за розробку проектно-кошторисної документації та закупку додаткового обладнання.

З районного бюджету було виділено 10 тисяч грн. для закупівлі лабораторного обладнання.

Далі кооператив планує не тільки розливати пастеризоване молоко, але й виробляти сметану, кефір та інші молочні продукти. За повідомленням виконавчого директора кооперативу Василя Спащука, сировина буде закуповуватися у фермерських та особистих селянських господарств району. Наразі у смт. Ясіня, с. Ч.Тиса, с. Лазещина та с. Луг вже відкрито заготівельні пункти для прийому молока від місцевих мешканців, які зареєстрували свої корів. Це гарантія безпеки продукту, адже у процесі реєстрації свійських тварин обов’язково оглядає ветеринар. Продукція кооперативу буде реалізовуватись зокрема школам, садочкам, лікарням Рахівщини.

Остання зміна сторінки: 09-09-2013 09:00