Полонинам Рахівщини - розвиток!

Згідно плану роботи райдержадміністрації, 24 липня 2013 року спеціалістами відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації та державної ветеринарної медицини в Рахівському районі, була здійснена поїздка на полонини району з метою вивчення питання літнього випасання худоби.

Під час поїздки спеціалісти ознайомилися з умовами проживання тваринників на полонинах “Старий”, “Пелиця” “Перелісок” “Довжьина”, виробництвом молочної продукції, станом здоров’я тварин та забезпеченням їх кормовою базою та водою.

На полонині “Старий” випасається велика рогата худоба мешканців села Луг та 50 голів фермерського господарства “Агроспол” с. Луг, головою якого є Петро Польчук. При розмові з Петром Петровичем присутні ознайомилися з перспективами розвитку фермерського господарства. Зараз у фермерському господарстві утримується біля 100 голів великої рогатої худоби в т.ч. 24 голови телиць м’ясних порід, які випасаються на полонині “Веденяска”. Є в планах пана Польчука і створення племрепродуктора по великій рогатій худобі породи “салерс” та виробництво екологічно чистої продукції.

Для забезпечення належних умов утримання худоби на полонині “Старий” фермерським господарством завершується будівництво ферми на 50 голів великої рогатої худоби та вже збудовано телятник на 25 голів. В даний час худоба утримується в загороді, яка огороджена електропастухом. Електроенергія забезпечується за рахунок сонячної батареї, завдяки якій пастухи мають змогу зарядити свої мобільні телефони та мати освітлення. Крім цього у фермерському господарстві утримується більше 30 голів коней.

Для забезпечення такої кількості худоби, фермерське господарство “Агроспол” орендує земельні ділянки у Мукачівському та Іршавському районах на яких вирощує зернові та кормові культури. В цьому році фермерське господарство не тільки повністю забезпечить себе фуражем для худоби за рахунок власного виробництва, але й буде мати на продаж.

Серед проблемних питань, які були підняті Петром Петровичем - це покращення полонин за рахунок внесення мінеральних добрив та хімічних меліорантів, які б зменшили кислотність ґрунтів. Для проведення цих робіт необхідно виділяти кошти з  обласного та державного бюджетів.

На полонині “Перелісок” своїм баченням розвитку полонин ділилася пані Томенюк. Зруйноване приміщення ферми, вона разом з сином Миколою планують відновити, таким чином під час літнього випасання худоби тварини утримуватимуться в хороших умовах, оскільки на полонинах не завжди сонячна погода. На даній полонині вони випасають як своїх власних корів та овець, так і тварин мешканців м. Рахів.

На полонині “Пелиця” випасаються вівці мешканців с. Луг. Найбільша кількість овець тут випасається голови СГОК “Рахівська бринза” Михайла Волощука, який приїхав разом з спеціалістами відділу агропромислового розвитку відвідати вівчарів та вивіз їм харчі. Завдяки Михайлу Михайловичу тут збудоване добротне приміщення для вівчарів та забезпечено їх електрогенератором.

З 55 голів великої рогатої худоби, в т.ч. 30 голів корів на полонині “Довжьина”, яка закріплена за територіальною громадою с. Білин доглядає сім’я пана Поповича. Він зараз з сином та невісткою випасають худобу, доять корів та забезпечують збереження поголів’я. Звозить молочну продукцію з полонини односельчанам Балота М., який є також організатором випасання худоби на даній полонині. У травні місяці поточного року пан Балота разом з громадою села Білин забезпечили підготовку полонинського господарства до літнього випасання худоби. Зараз окремі громадяни с. Білин продовжують будівництво на полонині “Довжьина” приміщень для утримання худоби.

Підсумовуючи результати наради можна констатувати, що полонини це не тільки гірська екзотика, але й живий організм природи, що потребує постійної уваги, правильної та наукової організації праці з урахуванням традицій народу, набутого ним практичного досвіду і значних грошових затрат. Полонинам потрібний один, однак справжній господар, котрий би піклувався про їх постійний розвиток.

Начальник відділу  агропромислового розвитку

райдержадміністрації

Дмитро Ігнатюк

Остання зміна сторінки: 24-07-2013 17:50