Діяльність Рахівського районного управління юстиції щодо методичного керівництва правовою роботою за 2012 рік

З урахуванням важливості належного здійснення методичного керівництва правовою роботою в місцевих органах виконавчої влади, територіальних (місцевих, регіональних) органах центральних органів виконавчої влади, урядових органах у системі міністерств, державних господарських об’єднаннях, на підприємствах, в установах, організаціях в умовах утвердження ринкової економіки та розбудови правової держави в Україні, діяльність щодо вдосконалення правової роботи в органах виконавчої влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, установах, організаціях району є одним із пріоритетних напрямків діяльності Рахівського районного управління юстиції.

Як свідчить досвід, найбільш ефективною формою вивчення об’єктивного стану організації і здійснення правової роботи в органах виконавчої влади, їх структурних підрозділах, на державних підприємствах, установах, організаціях та її покращення є здійснення перевірок стану правової роботи в цих органах, на підприємствах, установах, організаціях працівниками управління юстиції.

Зважаючи на це, Рахівське районне управління юстиції у звітному періоді продовжувало працювати у цьому напрямку діяльності щодо методичного керівництва правовою роботою у районі.

Протягом 2012  року здійснено 21 перевірку.

Під час проведення перевірок особливу увагу працівники районного управління юстиції звертають на приведення правової роботи на підприємствах, установах, організаціях, що перевіряються до вимог Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади, державного підприємства, установи та організації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2008 р. № 1040, стан організації та порядок ведення претензійно-позовної роботи, стан нормативних актів, які регулюють трудові відносини, умови для належної роботи  працівників юридичної служби, покладення на юрисконсультів обов’язків, що не  належать або виходять за межі компетенції юридичної служби та інше.

Як свідчить узагальнення матеріалів перевірок стану правової роботи, а також аналіз інших даних, що характеризують стан правової роботи в районі, в цілому стан правової роботи місцевих органах виконавчої влади, на підприємствах, установах, організаціях району є задовільним. Разом з тим, керівники окремих органів, підприємств, установ, організацій ще приділяють недостатню увагу стану правової роботи, що проявляється у відсутності юридичної служби (юрисконсульта) в штаті підприємства, неналежному веденні окремих сфер правової роботи.

Так, серед перевірених у звітному році ПУО, в окремих відсутні юридичні служби, хоча назріла потреба у наявності юридичної служби, адже в цих ПУО накопичився значний обсяг правової роботи. Крім того, на підставі проведеного управлінням юстиції аналізу встановлено, що у штаті більшості селищних, сільських рад району на даний час не передбачена посада юрисконсульта, хоча потреба у цьому досить актуальна, особливо у селищних радах, де накопичується значний обсяг правової роботи.

В цілому, керівники приділяють достатню увагу питанням правової роботи, намагаються, по мірі можливості, придбати правову літературу, вишукують можливість передбачити у штаті посаду юрисконсульта, безпосередньо звертаються за правовими консультаціями до управління юстиції та ін. Районне управління юстиції постійно відслідковує процеси кадрового забезпечення юридичних служб району.

Найбільш поширеними порушеннями, що виявлені під час перевірок стану правової роботи є: не приведення посадових інструкцій юрисконсультів у відповідність до вимог Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади, державного підприємства, установи та організації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2008 р. № 1040, не дотримання Типової інструкції з діловодства  у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2012 р. № 1242,  порушення вимог діловодства при підготовці і виданні локальних актів, недоліки в оформленні локальних актів; порушення законодавства про працю, зокрема, при виданні наказів і розпоряджень з кадрових питань; порушення вимог ст. 12 КЗпП України щодо термінології визначення сторін колективного договору, згідно з якою колективний договір укладається між власником або уповноваженим ним органом (особою), з однієї сторони, і первинними профспілковими організаціями, які діють відповідно до своїх статутів, з другої сторони; ст. 142 Кодексу законів про працю України, згідно з якою трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на основі типових правил; недотримання правил діловодства в документообігу; невідповідність цивільно-правових угод вимогам цивільного та господарського законодавства; відсутність або недостатність законодавчих та інших нормативно-правових актів на паперових та електронних носіях, не підтримання їх у контрольному стані та ін.

Крім того, поширеним недоліком щодо організації правової роботи є відсутність локальних нормативних актів з питань претензійно-позовної та договірної роботи.

Серед заходів по методичному керівництву правовою роботою важливе місце посідає проведення стажувань працівників юридичних служб місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій. Враховуючи це, Рахівське районне управління юстиції приділяє значну увагу цьому аспекту правової роботи. Так, зокрема, протягом  2012 року проведено 12 стажувань.

Також важливим фактором у сфері методичного керівництва правовою роботою є проведення семінарських занять з працівниками юридичних служб (юрисконсультами).

Начальником управління 23 грудня 2011 року затверджено План-Графік проведення семінарських занять для працівників юридичних служб органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій на 2012 рік, який доведено до відома керівників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ, організацій району.

Так, Планом-графіком передбачено та проведено 8 семінарських занять для працівників юридичних служб району.

    Враховуючи важливість роботи щодо методичного керівництва правовою роботою в місцевих органах виконавчої влади, територіальних (місцевих, регіональних) органах центральних органів виконавчої влади, урядових органах у системі міністерств, державних господарських об’єднаннях, на підприємствах, в установах, організаціях в діяльності районного управління юстиції, зусилля колективу спрямовані на подальше удосконалення роботи, дана ділянка знаходиться під постійним контролем начальника Рахівського районного управління юстиції.

 

              Головний спеціаліст  управління                                                       В.І. Федірцан 

Остання зміна сторінки: 30-01-2013 15:25