До відома громадських організацій зареєстрованих (легалізованих) до 1 січня 2013 року

1 січня 2013 року втратив чинність Закон України "Про об'єднання громадян", одночасно з цим введений в дію Закон України "Про громадські об'єднання", який став основним нормативно-правовим актом, що визначає правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання. Новий закон докорінно змінив правові та організаційні основи створення, діяльності, припинення громадських об'єднань.  

Відповідно до розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про громадські об’єднання» громадські організації, їх спілки (союзи, асоціації, інші об'єднання громадських організацій), легалізовані до 01 січня 2013 року шляхом реєстрації або повідомлення про заснування, не потребують відповідної перереєстрації або повторного подання документів для повідомлення. Проте, всі діючі громадські організації зобов'язані у п'ятирічний термін привести свої статути та діяльність у відповідність з новим законом. Слід зазначити, що реєстрація змін до статуту (положення), пов'язаних з введенням Закону України «Про громадські об’єднання» в дію, здійснюється без справляння плати за реєстраційні дії упродовж п'яти років з 01 січня 2013 року.

Також, важливо зазначити, що статтею 10 Закону встановлено нові вимоги щодо найменування громадського об'єднання, однак ці вимоги не поширюються на громадські організації, їх спілки (асоціації, інші об'єднання громадських організацій), легалізовані до 01 січня 2013 року до ухвалення такими організаціями, спілками рішень про зміну їх назви або про їх реєстрацію як юридичної особи (якщо громадська організація була створена шляхом повідомлення). Таким чином, поки громадське об'єднання не прийме рішення про зміну своєї назви, його найменування може залишатися незмінним, якщо стара назва відповідає формі цього громадського об'єднання.

Правовий статус місцевих осередків громадських організацій, які діяли зі статусом юридичної особи на день введення Закону в дію, має бути приведений у відповідність із Законом протягом п’яти років з 01 січня 2013 року. Рішення про припинення таких осередків як юридичних осіб приймається вищим органом управління громадської організації. Правонаступником майна, активів та пасивів таких осередків є відповідна громадська організація.

Громадські організації, їх спілки (союзи, асоціації, інші об'єднання громадських організацій), крім громадських організацій та спілок, зареєстрованих виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, мають право протягом двох років з 01 січня 2013 року звернутися до органу, який здійснював їх реєстрацію до дня введення Закону України «Про громадські об'єднання» в дію, із заявою про передачу їхніх справ до уповноваженого органу з питань реєстрації за своїм місцезнаходженням з метою проведення реєстраційних дій. Така справа передається відповідному органу протягом трьох робочих днів з дня надходження заяви. Після закінчення дворічного строку органи, які здійснювали реєстрацію громадських організацій та спілок до 01 січня 2013 року, забезпечують пересилання реєстраційних справ громадських організацій та спілок до уповноважених органів з питань реєстрації за місцезнаходженням громадських організацій та спілок.

Громадські організації, їх спілки (союзи, асоціації, інші об'єднання громадських організацій), легалізовані до 01 січня 2013 року, подають (надсилають поштовим відправленням) документи для вчинення реєстраційних дій до уповноваженого органу з питань реєстрації за своїм місцезнаходженням. Строк розгляду повідомлення про зміни до статуту, зміну у складі керівних органів, зміну місцезнаходження громадських організацій та спілок, продовжується на час пересилання реєстраційних справ громадських організацій та спілок. Для формування реєстраційних справ громадських організацій та спілок, зареєстрованих виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, документи подаються разом з копіями статутів (положень) та свідоцтв про реєстрацію громадської організації, спілки, засвідченими печаткою такої організації, спілки.

Звертаємо увагу, що громадські організації, легалізовані шляхом повідомлення про заснування, протягом шести місяців з 01 січня 2013 року визначають особу (осіб), уповноважену представляти громадське об'єднання, з дотриманням вимог Закону України «Про громадські об’єднання» та подають відомості щодо цієї особи (осіб), із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), дати народження, контактного номера телефону та інших засобів зв'язку, до яких додається письмова згода цієї особи до уповноваженого органу з питань реєстрації.

В цілому Закон України «Про громадські об’єднання» є досить лояльним не тільки з точки зору значної кількості позитивних нововведень у галузі регулювання свободи об'єднання, але і з точки зору приведення статутних документів вже існуючих організацій у відповідність новим нормам чинного законодавства.

 

 

Провідний спеціаліст реєстраційної

служби Рахівського РУЮ                                                           Г.М. Фіріщак

Остання зміна сторінки: 10-01-2013 17:57