Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень

На сьогоднішній день інститут державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі – державна реєстрація прав) перебуває в процесі реформування, згідно діючого законодавства її проводять різні уповноважені на те суб’єкти.

Так, державна реєстрація:

• права власності та права користування (сервітут) на об’єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об’єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно;
  • права власності, права користування (сервітут) земельними ділянками, права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок; права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій) проводиться територіальними органами земельних ресурсів;
  • правочинів, іпотек, відомостей про обтяження нерухомого майна проводиться нотаріусами, реєстраторами юридичної особи, яка належить до сфери управління Міністерства юстиції України.

Водночас, з 1 січня 2013 року державна реєстрація прав буде здійснюватися органами державної реєстрації прав реєстраційних служб відповідних управлінь юстиції в порядку, визначеному Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» від 11.02.2010 № 1878-VI (далі – Закон).

До засад державної реєстрації прав відповідно до статті 3 Закону віднесено:

• обов’язковість державної реєстрації прав;
  • гарантування державою достовірності зареєстрованих прав на нерухоме майно;
  • виникнення прав на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, з моменту такої реєстрації; будь-які правочини щодо нерухомого майна (відчуження, управління, іпотека тощо) будуть укладатися, якщо право власності на таке майно зареєстровано згідно з вимогами Закону;
  • визнання дійсності прав на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, у разі якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов’язкової реєстрації таких прав;
  • публічність державної реєстрації прав;
  • проведення державної реєстрація прав за місцем розташування об’єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав.

На сьогодні реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно здійснює Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр), яка відповідно до Положення, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 401,  є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у вказаній сфері.

Для реалізації зазначеної функції на території району у складі реєстраційної служби Рахівського районного управління юстиції утворено сектор державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Начальник реєстраційної служби                                             А.І. Делятинчук

Остання зміна сторінки: 04-07-2012 13:29