
Сімейний кодекс України визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів. Зокрема, законодавчі акти утверджуються почуття обов'язку перед батьками, дітьми та іншими членами сім'ї також, побудови сімейних відносин на паритетних засадах, на почуттях взаємної любові та поваги, взаємодопомоги і підтримки, забезпечення кожної дитини сімейним вихованням, можливістю духовного та фізичного розвитку у повноцінній сім”ї.
За 2011 рік по Рахівському району зареєстровано 698 шлюбів та відділом державної реєстрації актів цивільного стану виконано 176 рішень судів про розірвання шлюбів і складено 38 актових записів про державну реєстрацію розірвання шлюбу. За 11 місяців 2012 року по району зареєстровано 550 шлюбів та виконано 189 рішень судів про розірвання шлюбу і складено 32 актові записи про державну реєстрацію розірвання шлюбу. Тобто по району наявна тенденція щодо збільшення кількості розлучень. Також, необхідно зауважити, що у 2012 році 30 пар розірвали свої сімейні відносини, стаж подружнього життя у яких менше 1,5 - 2 роки, 92 пари — що уклали шлюб у 2000-2010 роках.
Зараз розірвання шлюбів здійснюється з різних причин, не зважаючи на почуття та сімейні відносини. Державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться органами державної реєстрації актів цивільного стану у встановлених законом випадках. Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Рішення суду про розірвання шлюбу, поставлене судом після набрання чинності ЗУ “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, надсилається судом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб. Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який отримав таке рішення суду про розірвання шлюбу, повинен у день його надходження зробити відмітку про розірвання шлюбу на лицьовому боці актового запису про шлюб, зазначивши дату і номер рішення суду, повне найменування суду, яким ухвалено рішення, а також внести відповідні відомості до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Якщо актовий запис про шлюб зберігається в іншому відділі державної реєстрації актів цивільного стану України, відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який отримав рішення суду про розірвання шлюбу, повинен у день надходження рішення надіслати його до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням актового запису про шлюб для проставлення відповідної відмітки у вищевказаному порядку.
Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред”явлення рішення суду.
При розірванні шлюбу особа, яка змінила прізвище при державній реєстрації шлюбу, визначає для себе чи надалі іменуватися цим прізвищем або відновити дошлюбне. Статтею 235 Цивільного процесуального кодексу України, яка регулює порядок розгляду справ окремого провадження, визначено, що у рішенні суду про розірвання шлюбу зазначається про вибір прізвища тим з подружжя, який змінив прізвище під час державної реєстрації шлюбу, що розривається. При розгляді питань про розірвання шлюбу в порядку позовного провадження суд приймає рішення, в результативній частині якого зазначає висновок по суті заявлених позивачем вимог (стаття 215 ЦПК України).
Таким чином, належне вирішення судом питання про обрання прізвища, яке бажає мати тай з подружжя, який змінював його під час державної реєстрації шлюбу, залежить від зазначених позовних вимог викладених у заяві чи позові.
У разі, якщо питання про вибір прізвища не буде предметом заявлених позивачем вимог та не буде розглянуто судом, це призведе до необхідності повторного звернення особи до суду та ухвалення судом додаткового рішення.
Якщо особа, у паспорті, якої робиться відмітка про розірвання шлюбу, змінила прізвище на дошлюбне, то на першій сторінці паспорта одночасно вказується, що у зв”язку зі зміною прізвища паспорт підлягає обміну в місячний строк.
Та є випадки коли відділ складає актовий запис про розірвання шлюбу, це коли чоловік та жінка, які не мають дітей, можуть написати заяву на розірвання шлюбу, зазначають у самій заяві про відсутність спільних дітей та через місяць від дня подання заяви, у їх присутності відділ розриває їх шлюб.
Начальник відділу ДРАЦС М.М. Гарна
Остання зміна сторінки: 11-12-2012 12:57