Закарпатських заробітчан назвали контрабандистами

6d4e075f06a95e037f68ddf7786ca7e4_77364733Джерело, що оприлюднило критику:

Журналіст ,,5 каналу”, Тетяна Даниленко на своїй сторінці в соцмережі Facebook

02 листопада 2016 р.

Сегодня.ua, Fakty.ictv.ua, Іntermarium.com.ua …

03 листопада 2016 р.

Короткий зміст інформації:

,,Культурний шок. Я була в Кончі-Заспі, в Пущі-Водиці, і в усіх інших київських беверлі-гіллсах, але такого ще не бачила. Конгломерат трьох великих сіл на Закарпатті, найбільше з яких називається Біла Церква”. Усі хати (!) – велетенські палаци. І їх, цих замків та фортець – сотні і сотні. Більшість ще не обжиті. Немає ні садів, ні газонів, лише сотні квадратних метрів краси, якою її уявляють мешканці цих сіл. Крім палаців довкола майже нічого немає. Ну, магазини будівельні. А ще – самотній “Бріоні”. Місцеві називають ці краї селами контрабандистів. Якими б не були заробітки власників тутешніх замків та фортець, це історія останніх кількох років. Абсурд в тому, що якщо хтось перекриє ці заробітки, то таку нерухомість і не продаси, і утримувати нереально дорого. На жаль, я поспішала і не могла більш детально пофотографувати. Але масштаби просто вражають. Ще раз: це сотні, якщо не тисячі розкішних вілл, побачивши які римські патриції відчули б себе просто лохами. А ви кажете – Лещенко, депутати, чиновники, e-декларації… Та наша країна – просто клондайк двадцять першого століття.”

 

Днями на сайтах всеукраїнських та обласних інтернет-видань з’явилася інформація та фото про так звані ,,села контрабандистів”. Джерелом інформації для таких публікацій виступив пост журналістки Тетяни Даниленко у соціальній мережі Facebook. Вона, вразившись масштабами будівництва у одному із сіл Закарпатської області, посилаючись на слова «місцевих» назвала власників будинків контрабандистами.

Проте, як публікації в ЗМІ, так і власне допис пані Даниленко містять викривлену інформацію, а також порочать честь і гідність тих громадян, яких виставили порушниками закону.

Журналістка грубо помилилась у географічному розташуванні села, світлини з якого опублікувала у своєму профілі. Фото, які буцімто вона зробила у селі Біла Церква, зроблені не на території Рахівського району. На знімках одне із сіл Тячівщини, у якому проживає румунська національна меншина,– село Нижня Апша.

Значна частина працездатних мешканців румунських сіл, в тому числі і Нижньої Апші, займаються заробітчанством та бувають вдома вкрай рідко. Люди працюють у Європі цілими сім’ями та навіть поколіннями, займаючись в тому числі важкою працею на будівництві або ж працюючи обслуговуючим персоналом. Про це йдеться і у сюжеті програми ,,События” телеканалу ,,Україна” (https://youtu.be/KsrD1L4_1XM) та численних матеріалах закарпатських інтернет-ЗМІ (для прикладу – https://youtu.be/nWOSy-Bqd5s, http://gazeta.ua/articles/).

Чи етично називати людей, які тяжко працюють – контрабандистами? І чи можна посилатись на місцевих жителів, оприлюднюючи неперевірену та недостовірну інформацію, користуючись при цьому журналістським авторитетом?

Сподіваємось, вже незабаром Тетяна Даниленко відвідає села Нижня Апша і Біла Церква із тривалішим візитом, послухає історії їх реальних мешканців та спростує свої попередні слова. Рахівська райдержадміністрація обіцяє всяко посприяти такому візиту журналістки, аби запобігти поширенню слухів про Закарпаття як край контрабандистів.