Укуси змії: паніка та необізнаність породжують чутки

Активний відпочинок на природі, або окремі види робіт на полі чи в лісі через необачність інколи призводять до небажаного контакту з отруйними зміями. В Україні, і зокрема в нашому районі, розповсюджений лише один вид отруйних змій – гадюка звичайна.

Необхідно відзначити, що впродовж багатьох років на території області і в нашому районі не було жодного випадку серйозних ускладнень від укусів змій, тим більше летального випадку. Цього літа до районної лікарні госпіталізовано трьох хворих з укусами змій, у минулому році зафіксовано шість випадків. Протизміїна сироватка була введена лише одному потерпілому з наявною важкою супутньою патологією.

Загальними ознаками отруєння після укусу змій є: слабкість, головний біль, блювота, задишка, інколи запаморочення, а також набряклість м’яких тканин кінцівок. Досвід показує, що важкість отруєння відносно можна визначити за швидкістю наростання набряку кінцівок.

Перша медична допомога при укусі змій:

• іммобілізація кінцівки, наклавши шину на найближчий до місця укусу суглоби;
  • охолодження місця укусу льодом;
  • бажане видалення отрути із ранки шляхом відсмоктування (не можна цього робити тим, у кого є поранення губ, або порожнини рота).

Щоб прискорити виведення отрути, варто давати потерпілому пити більше чаю і лужної мінеральної води. Якщо є можливість, необхідно прийняти антигістамінні засоби (супрастин, тавегіл, кларетин та інші).

Часто першу допомогу при укусах змії надають неправильно. Категорично забороняється: накладати джгут на кінцівку вище місця укусу, що може призвести до порушення кровопостачання: омертвіння тканини та погіршенню стану хворого після зняття джгута.

Не можна припікати місце укусу вогнем, розрізати ранки на місці укусу. Всі ці маніпуляції не лише некорисні, а й шкідливі. Надавши першу медичну допомогу, хворого слід транспортувати до найближчого медичного закладу.

Кілька слів, про останній резонансний випадок після укусу змії, що мав місце в нашому районі.

– На мій погляд, непорозуміння виникло з двох причин. Перш за все, лікарі недостатньо аргументовано довели до відома родини, що стан хворої незагрозливий і введення сироватки в цьому випадку є недоцільним. З іншого боку, укус змії викликає у людей панічний страх. Наразі в районній лікарні наявна одна доза протизміїної сироватки, яку б обов’язково застосували у разі крайньої необхідності. Поширення інформації, що за препарат необхідно платити – ніщо інше, як прояв бурхливої фантазії її авторів, спроба маніпулювати свідомістю читачів, привернути увагу до певних проблем медичної галузі, яку і без того всіляко поливають брудом. Тим більше, що подібне – безпрограшний варіант, щоправда без підтвердження фактів, які ніхто і не буде з’ясовувати, адже і так повірять, – зазначив заступник головного лікаря Рахівської райлікарні з медичної частини Юрій Матічин. – Радимо не панікувати після укусу змії. Небезпеки серйозних ускладнень можна уникнути, дотримуючись елементарних правил безпеки на природі, і, у разі потреби правильно надавши першу медичну допомогу.

Відділ охорони здоров’я Рахівської РДА