Освітяни Рахівщини – переможці Третього фестивалю-конкурсу «Воскресни, писанко!» в м.Ужгород

DSC02391Вже третій рік в обласному центрі Закарпаття на площі Народній перед будівлею облдержадміністрації розгортається справжнє писанкове містечко та підводяться підсумки ІІІ етапу фестивалю-конкурсу „Воскресни, писанко!”. За оригінальність у семи техніках виготовлення великодніх символів на свято Благовіщення змагалися представники всіх районів Закарпаття, навчальні заклади обласного підпорядкування, позашкільні установи та професійно-технічні заклади, представивши 54 великодніх дерева. Новинкою конкурсу стала номінація «Великодній рушник», роботи цієї категорії та фотовиставку на великодню тематику було представлено у фойє ОДА.

Рахівщину представляла делегація в складі начальника відділу освіти, молоді та спорту Севч О.І., голови РК профспілки Студеняк Т.В., методистів РМК Федосенко Т.М., Писаря В.В., заступників директорів шкіл Мартиш Т.В., Павленко Т.Р., керівника гуртка  Рахівського РБДЮТ Ліщук  М.І., учнів-писанкарів із Квасівської ЗОШ І-ІІІ ст. Писар Марії, Великобичківської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Савчур Надії, трембітарів із Лазещинської ЗОШ І-ІІІ ст. Кувіка Михайла та Бузака Івана, «живих» писанчат із Великобичківської ЗОШ-інтернат І-ІІІ ст. Ваш Арсенія та Сищук Роксолани.

Надзвичайно приємно, що у номінації «Писанка» серед місцевих органів управління освітою кращою стала великодня композиція, яку представив саме відділ освіти, молоді та спорту Рахівської райдержадміністрації. Цьогорічна виставка району на великодню тему в області була представлена саме у традиційному для Рахівщини гуцульському стилі, адже організатори конкурсу були переконані, що треба показати свою унікальність у давніх традиціях і техніках, відповідність регіональним традиціям у розписі, орнаменті, колористиці. На це й звернуло увагу журі фестивалю-конкурсу, очолюване начальником департаменту освіти і науки Сопковою Г.І., під час огляду та презентації писанок. Крім того, було дотримано й вимогу конкурсу в представленні семи технік виготовлення пасхальних яєць: зернівка, дряпанка, традиційна воскова писанка, мальованка, квілінг, писанка, виготовлена з глини та оздоблена бісером. Неперевершеною, стилістично й змістовно довершеною була вся великодня композиція нашого району, яка справила естетичне враження не лише на членів журі, а й усіх присутніх гостей конкурсу. Особливу увагу привертала різьблена 3D-писанка із ДНЗ № 3 смт.В.Бичків,  іграшки-гуцулята із паскою та крашанками із смт.Богдан, самобутня зшита нитками із картону церква квасівських майстрів, печені родиною Писарів із с.Кваси баранці з тіста. Взяли до уваги також оригінальність вбрання дерева, яке символізувало наречену дівчину-гуцулку (ідея та її втілення належить колективу Рахівського РБДЮТ).

Високий художній рівень робіт та композиції Лугівської ЗОШ І-ІІІ ст., переможця районного етапу фестивалю-конкурсу, не залишила байдужим жодного знавця писанкарства і пересічного глядача. «Перш за все наша композиція оригінальна тим, що відображає гуцульські традиції на Рахівщині. Ми використали червонувато-коричневі кольори, всі техніки передають національний колорит. У кожній із семи номінаціях презентували до десятка писанок, тож на кожному композиційному дереві є більше півсотні», – відзначила у своєму інтерв’ю ЗМІ Тетяна Василівна Мартиш, заступник директора з виховної роботи Лугівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Дійсно, Рахівщина представила багато оригінальних експонатів, зокрема з глини. Проте найбільш притаманною є традиційна писанка, мальована воском. Саме ця техніка прикрашання великодніх писанок та зображення символів на ній є найдавнішою. Майстер-клас із виготовлення писанок воском представила учениця Великобичківської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Савчур Надія, презентувавши свої роботи як членам журі, так і всім охочим. Незвичною й цікавою була техніка травлення, представлена експонатами вихованців РБДЮТ (керівники Ворохта М.М., Ліщук М.І.). Зокрема, Марина Іванівна презентувала майстер-клас по виготовленню писанок технікою травлення. Багатьох вразили й шкрябанки з образом Спасителя учнів Діловецької ЗОШ І-ІІІ ст. (керівник Євіцький І.І.). Вирізнили рахівчан ще й дві «живі» писанки та молоді гуцули з трембітами, які доповнили колоритну великодню композицію в гуцульському стилі.

Отож, не дивно, що серед місцевих органів управління освітою першість здобув відділ освіти, молоді та спорту Рахівської РДА, друге місце – відділ освіти Воловецької РДА, а третє – управління освіти Ужгородської міської ради.

Переможців нагородили грамотами та грошовими преміями. Почесну грамоту департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА та грошову премію в розмірі чотири тисячі гривень за І місце начальнику відділу освіти, молоді та спорту Севч О.І. на великій сцені під звуки гучних гуцульських трембіт вручали, вітаючи з перемогою, губернатор Геннадій Москаль та голова обласної ради Михайло Рівіз. Слід відзначити, що заохочувальні премії отримали всі учасники обласного фестивалю-конкурсу.

Після урочистої частини відбулася концертна програма за участю вихованців Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості «ПАДІЮН».

Від імені оргкомітету ІІ (районного) етапу фестивалю-конкурсу «Воскресни, писанко!» та начальника відділу освіти О.І. Севч хочеться подякувати всім учням, учителям та керівникам шкіл, дошкільних та позашкільних навчальних закладів, які долучилися до організації районного дійства, належного представлення команди Рахівського району на обласному святі. Ця перемога – плід колективної роботи, співпраці, прагнення довести, що найвіддаленіша високогірна Рахівщина має свої прадавні гуцульські традиції, гідні представлення та популяризації, в тому числі й відзначення Великодніх свят та писанкарства.

Барвисте писанкове свято в Ужгороді триватиме до 21 квітня.

Федосенко Т.М., методист РМК