У Ясінях урочисто відзначили 100-річчя Гуцульської Республіки (+ ФОТО)

У неділю, 13 січня, у смт Ясіня на Рахівщині відбулися урочисті заходи з нагоди 100-ї річниці утворення Гуцульської Республіки. У центрі селища на площі імені Героїв Гуцульської Республіки біля пам’ятника її Президенту Степану Клочураку відбулося велелюдне Віче. Для участі у заході прибули керівники області, Рахівського району, представники гуцульських товариств із різних куточків України та сусідньої Румунії.

– Століття – достатньо великий термін, щоб визначити значення тої чи іншої історичної події. І уже той факт, що через сто років ми зібралися в Ясінях, щоб відзначити події Гуцульської Республіки, свідчить про її особливе місце в історії визвольних змагань закарпатських українців, – наголосив у своєму виступі голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль. – Це була перша спроба гуцулів Закарпаття заявити, що по той бік Карпат також живуть українці, які готові до державного життя. Так, Гуцульська республіка проіснувала недовго, але вона переродила свідомість багатьох людей. Маленька новостворена держава закарпатських гуцулів у 1919 році першою із закарпатських земель проголосила принцип возз’єднання Закарпаття з Україною.

Вже за двадцять років славну сторінку нашої історії ознаменувала Карпатська Україна, 80-річчя якої в державі відзначатимуть у березні. У грудні минулого року постановою Верховної Ради 100-річчя Гуцульської Республіки та 80-річчя Карпатської України відзначатимуть на державному рівні. Під час Віче голова Рахівської РДА Павло Басараба зачитав присутнім вітальний лист з нагоди 100-ї річниці утворення Гуцульської Республіки від Голови українського Парламенту Андрія Парубія.

Символічно, що саме у Ясінях – на батьківщині Президента Гуцульської Республіки – керівник краю презентував загалу книгу спогадів Степана Клочурака «До волі».

– Шлях закарпатців до великої України надзвичайно тернистий. Відомий громадсько-політичний діяч Карпатської України доктор Вікентій Шандор у передмові до цієї книги писав, що кожній генерації призначена певна роль до виконання, і від того, як вона впорається із тим історичним завданням в житті свого народу, залежить і подальша доля даного народу, – зазначив Геннадій Москаль. – Україна вже більше чотирьох років зброєю відстоює свою незалежність, боронить себе і всю Європу. І наше завдання подолати зовнішню агресію, розбудувати європейську Україну і передати її в надійні руки наших дітей та онуків. Це – наше історична роль і наша місія.

Книгу спогадів Президента Гуцульської Республіки Степана Клочурака передадуть у всі бібліотеки області, а частину тиражу вже залишили на батьківщині гуцульського лідера в Ясінях. Учасники Віче також поклали квіти до пам’ятника Президенту Гуцульської Республіки.

Прикрасив Віче своїм виступом фольклорний дитячий колектив Ясінянської дитячої школи мистецтв. Співи, танці, гра на самобутніх музичних інструментах були сповнені любові до рідного краю і розповідали про історію створення смт Ясіня – столицю славетної Гуцульської Республіки. Після офіційної частини центром селища рушила хода до місцевого стадіону, де відбувся щорічний фестиваль «Велика гуцульська коляда». Рахівщина, що славиться самобутніми традиціями Різдва, вражала гостей свята колоритом обрядів, колядок, образів. Вже сьомий рік поспіль Ясіня стало живою збіркою колядок – з Закарпаття, Прикарпаття, Галичини.

Остання зміна сторінки: 14-01-2019 11:02