Туристичне Закарпаття. Воловеччина: Цілюще джерело Св. Пантелеймона

Закарпаття – чарівний край, що має стільки ж пам’яток, скільки і загадок. Кожен район, місто, селище, село в силу свого строкатого історичного минулого накопичує туристичні родзинки, про існування яких пересічні мандрівники часом навіть не здогадуються.

Воловецький район, оповитий мальовничими Карпатами – з одного боку гірськими хребтами Боржави, з іншого – Вододільських Бескидів – це чудове місце для подорожей незвіданим Закарпаттям. Ми бачимо лише ту частину краю, який видно з вікон авто та потягів, а є й такі, які ховаються за нескінченними поворотами тамтешніх доріг.

Локація: гідрологічний заказник «Бистрий» у с. Котельниця.

У колисці із золотавих модрин і 100-річних буків знаходиться джерело цілителя Св. Пантелеймона – облаштоване, впорядковане, з доведеними цілющими властивостями. Тут цінне все – і вода, і природа, і територія для відпочинку. У 2010 році джерело освятили, а вже зараз тут є і капличка, і купальня з роздягальнями, і місток, і рекреаційна зона.

Джерело сусідить із потужним потоком – стрімка водна стихія дійсно заворожує. За результатом лабораторних досліджень, вода у джерелі ідентична популярній «Моршинській», а хворі суглоби тут зцілювали ще на початку 18 століття. Місцеві пам’ятають давні історії про те, як приїздили до джерела з різних регіонів люди, аби полікувати зір чи шкірні хвороби, селилися у тамтешніх мешканців і жили по кілька днів чи навіть тижнів. Через таке паломництво джерело звали «Гостьовим».

Втім історія появи і витоки джерела й досі залишаються таємницею. А ось сучасний оновлений стан території – це заслуга місцевих мешканців, зокрема, Тишівського сільського голови Ігора Зубенка разом із меценатами, священника Петра Ляха із парафіянами, сільських школярів… Цінність цілющої водойми місцеві усвідомлюють, тому бережуть і доглядають її. А от на свята – Водохреща і День Святого Пантелеймона – багато хто пірнає у водойму, аби оздоровити дух, тіло, організм. Це при тому, що і влітку, і взимку температура води там однакова – 4-5°С. Традиційно до «Гостьового джерела» приїздять закарпатці й мешканці сусідніх сіл Львівщини. А після розголосу про унікальне місце у медіа та соцмережах стали приїздити гості й з Тернопільщини, Київщини, Івано-Франківщини…

Для того, аби локацію не перетворили на місце для пікніків, за 30 метрів від джерела закарпатські лісівники облаштували зону відпочинку – з альтанками, цегляною піччю, гойдалкою і містком через бурхливий потік. А ще сільський голова власноруч почистив і виклав диким каменем кілька криниць, аби відвідувачі мали доступ до чистої питної води.

Вже зараз дістатися до цілющого джерела можна новою дорогою, яка нещодавно з’явилася у Котельниці. А інформацію про склад води, фрагменти історії унікальної водойми розміщено на стендах біля об’єкту.