Про дороги і реформу первинної ланки медицини говорили на колегії

Попри анонсовані сім питань порядку денного колегії райдержадміністрації, які, без сумніву, мають однакову вагу, позаяк зачіпають різні сфери життєдіяльності району, окремі, все ж таки, не втрачають актуальності, адже перебувають у категорії першочергового вирішення. Звичайно мова про дороги і … реформу первинної ланки медицини.

Але спочатку колегія, що відбулася у розширеному форматі за участю голів районної ради, органів місцевого самоврядування, керівників держлісгоспів, медичних та навчальних закладів, амбулаторій розглянула підсумки роботи зі зверненнями громадян та виконання директивних і розпорядчих документів структурними підрозділами РДА, установами та організаціями, виконкомами сільських, селищних та міської рад за дев’ять місяців року, з якими присутніх ознайомила керів­ник апарату Олена Вайнагій.

Начальник інфра­стру­ктури, житлового-комунального господарства та будівництва управління економічного розвитку Михайло Штефура розповів про поточний та капітальний ремонти на обласних та районних автомобільних дорогах місцевого значення загального користування, повідомивши, що фірма «ПБС» приступила до ремонту дороги «Великий Бичків – Водиця». Доповнив виступаючого начальник філії «Рахівська ДЕД» Орест Спічкей.

Незважаючи на те, що на дороги виділяють начебто чималі асигнування, їхня кількість недостатня для вирішення питання загалом. Як підтвердження – чергове перекриття доріг, яке співпало у часі з проведенням колегії, спочатку у Видричці, а згодом і державного значення «Мукачево – Рогатин» на Устєріках. Румунська фірма «Трамеко» виконала певний обсяг робіт на виділену суму, не отримавши при цьому розрахунку, й дійшла до богданського урочища Щауль. Питання про ремонт наступних кілометрів до Лугів, які знаходяться у вкрай жалюгідному стані, знову повисло у повітрі й підрядник вирішив забрати техніку з долини, яка впродовж кіль­кох тижнів базувалася на узбіччях дороги в Богдані. Незгодні з подібними діями люди заблокували проїзд транспорту.

Як прокоментував си­туацію голова районної ради Василь Дан, коштів хронічно бракує, тим більше виправити те, що руйнувалося роками. Гроші виділяються і чималі, але йдеться про цифри, непідйомні для району, бо ні 200 чи 500 тисяч, чи кілька мільйонів суттєво не вплинуть на якість доріг. Роботи ведуться поступово, в міру фінансування. Блокування доріг й техніки може призвести до зворотної реакції, коли жоден підрядник не зголоситься взятися за ту чи інші ділянку роботи. Як підтвердження його виступу, перший заступник голови райдержадміністрації Віктор Турок повідомив, що з «Трамеко» повністю не розрахувалися і по інших об’єктах, а працювати далі, накопичуючи борги на невизначений термін, ніхто не збирається. Хоча у фірмі готові продовжувати ремонт за умови забезпечення матеріалами. От тільки хто буде розраховуватися за них і під чиї гарантії, – питання без відповіді.

Наступною, не менш актуальною проблемою, є забезпечення керівниками органів місцевого самоврядування первинної ланки медичних закладів Інтернетом, комп’ютерами та іншими матеріально-технічними засобами, передачу амбу­латорій в оперативне управ­ління КНП «Рахівський центр первинної медико-са­ні­­тарної допомоги». Виконуюча обов’язки директора Центру Валентина Шишвак в черговий раз нагадала, що окремі населені пункти ризикують залишитися без амбулаторій, втративши державне фінансування, якщо не виконають низку передбачених реформою вимог. Час ікс наближається й ризикувати всією районною структурою ніхто не буде. Тому до Національної служби здоров’я України для підписання договору про надання медичних послуг надійде необхідний пакет документів, в який можуть не потрапити амбулаторії окремих населених пунктів через не забезпечення тих чи інших вимог. Чи зможуть місцеві бюджети забез­печувати їхнє повноцінне функціонування, – питання риторичне.

Звичайно, подібне не дуже потішило голів органів місцевого самоврядування, населені пункти яких згадувала у виступі Валенти­на Миколаївна. Невдоволення вони висловлювали емо­ційно, посилаючись на брак коштів. А голови Лугів та Видрички повідомили, що і без реформи лікарів у населених пунктах немає, що вже створює проблеми мешканцям в отриманні первинної медичної допомоги.

Поки що невтішна статистика й з підписанням декларацій з сімейними лікарями. Низький відсоток свідчить про те, що населення ще чітко не усві­дом­лює суті справи.

Про роботу клубних за­кладів району йшлося у виступі начальника відділу культури Володимира Шепети.

В «Різному» заступник голови райдержадміністрації Дмитро Ігнатюк, виступаю­чи, знову ж торкнув­ся несанк­ціонованих сміттє­звалищ, викиданням від­ходів вздовж дороги державного значення «Мукачево – Рогатин» на відрізку від районного центру до Білої Церкви, який нещодавно інспектували. ТОВ «Екобат Шураві» готове виділити транспорт для вивезення мішків з непотребом, якщо територіальні громади орга­нізують його збір.

Керував роботою колегії перший заступник голови райдержадміністрації Віктор Турок.

Михайло ЮРАЩУК.