В Закарпатській ОДА розповіли про зміни у порядку призначення житлових субсидій

За 9 місяців ц.р. правом на одержання житлової субсидії та оплату житлово-комунальних послуг вже скористалися майже 115 тисяч закарпатських домогосподарств (30 % від загальної кількості домогосподарств, які можуть отримувати субсидію). У сумі це складає майже 700 мільйонів гривень бюджетних коштів. На сьогодні існує заборгованість по житловим субсидіям у сумі 100 мільйонів гривень, яка буде погашена у повному обсязі протягом двох місяців за рахунок коштів Держбюджету.

Цьогоріч у Держбюджеті для Закарпаття на різні види соціальних допомог передбачено 4,5 мільярда гривень, з яких 1,5 мільярда – на житлові субсидії. Такі дані під час брифінгу озвучив директор департаменту соціального захисту населення ОДА Михайло Петрішка.

Зазначалося, що на 1 жовтня ц.р. на обліку в структурних підрозділах соцзахисту населення області перебувало 37181 домогосподарств (10 % від загальної кількості домогосподарств, отримувачів субсидії). Із них в автоматичному режимі перепризначено право на отримання житлової субсидії на неопалювальний сезон (травень – вересень ) близько 20 тисячі сімей.

За січень-вересень ц.р. правом надання субсидій на тверде паливо та скраплений газ скористалися більше 20 тисяч домогосподарств області. Загальна сума нарахованих субсидій склала більше 60 мільйонів гривень.

Як повідомив Михайло Петрішка, право на отримання монетизованої суми невикористаних субсидій (зекономлених коштів) за опалювальний сезон 2017/2018  дістали понад 36 тисяч одержувачів на суму майже 36 мільйонів гривень. На початок жовтня близько 23 одержувачів (або  63 % від загальної кількості) подали заяв на виплату монетизованої суми субсидії. Як зазначив посадовець, виплату частини невикористаної субсидії згідно чинного законодавства буде проведено протягом двох місяців з початку опалювального сезону.

 «Тим громадянам, які хочуть перевірити своє право на одержання житлової субсидії починаючи з 1 жовтня, радимо звернутися із відповідними документами в місцеві органи соцзахисту населення» – наголосив М.Петрішка.

Заступник директора департаменту соціального захисту населення ОДА Наталія Омелянюк розповіла про сім основних змін у програмі житлових субсидій, які вступили в силу з 1 жовтня  відповідно до Постанови КМУ від 17 жовтня 2018 року № 841 “Про внесення змiн до деяких постанов Кабiнету Мiнiстрiв України”. Так, зокрема, передбачено що право на допомогу від уряду мають ті родини, опалювальна, а не загальна, площа житла яких не перевищує 120 м2 для квартири та 200 м2 для індивідуального будинку. Субсидію на загальних умовах можуть отримати ті громадяни, в яких є заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця. З 1 жовтня 2018 року при розрахунку житлової субсидії не враховуються до сукупного доходу сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби.

«У разі якщо член домогосподарства немає доходів, бо перебуває у складних життєвих обставинах через хворобу, або в складі домогосподарства є працездатні алко- чи наркозалежні (за наявності довідки від лікаря), онкохворі (за наявності висновку ЛКК), субсидію вправі призначити комісія з питань призначення житлових субсидій. На понаднормову площу, але не більше ніж 30% від норми, мають право громадяни, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника, хто досяг пенсійного віку чи отримує пенсію за вислугою років, а також ті, хто отримує державну соціальну допомогу за інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю», – зазначила Н.Омелянюк.

Зміни також стосуються сплати обов’язкового платежу. З 1 жовтня 2018 року якщо вартість фактично спожитої послуги менша обсягу обов’язкового платежу субсидіант має право сплачувати лише вартість фактично спожитої послуги.

Без обов’язкової сплати ЄСВ субсидію можуть отримати безробітні в сільській місцевості, райцентрі, селищах міського типу, а також безробітні в місті за умови перебування на обліку в центрі зайнятості. Комісія з питань призначення житлових субсидій вправі прийняти позитивне для заявника рішення.

Відповідно до Порядку на опалювальний сезон 2018/2019 на загальних умовах мають змогу отримати субсидію в Україні домогосподарства, де зареєстровані громадяни, які працюють за кордоном і сплачують там ЄСВ, що підтверджується легалізованим в Україні документом про набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщено на офіціальному веб-сайті Міністерства соціальної політики України.

З метою  підвищення соціального захисту населення в частині надання житлових субсидій запроваджено загальнодержавну гарячу лінію та відповідно у Закарпатській області регіональну гарячу лінію.

Урядова „гаряча лінія” –  0-800-61-61-90

Урядова „гаряча лінія ”- 1545 (працює цілодобово)

Обласна „гаряча лінія”: – 61-42-08

  „Гаряча лінія” департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації :

 61-37-55

„Гаряча лінія” з питань порушень при наданні субсидій, соціальної допомоги та соціальних послуг  – 0-800-502-757

Додатки:

Методичні рекомендації

7 основних змін у програмі житлових субсидій (pdf)